Město budoucnosti využívá dopravní systém české výroby

Třetí nejlidnatější město Turecka a zároveň město budoucnosti, Izmir, vyhlásil před deseti lety soutěž o zajištění dopravní sítě ve městě. Výběrové řízená vyhrála česká společnost, AŽD Praha. Od roku 2014 probíhá realizace projektu.

„Cílem projektu bylo vytvořit integrovaný dopravní systém, který by využíval veškeré moderní technologie včetně prvků umělé inteligence. A to se nám povedlo,“ říká generální ředitel AŽD.

Česká firma se o této příležitosti dozvěděla náhodou od jejich obchodníků, kteří mají na starost vyhledávání případných příležitostí. Dlouho váhali, zda se mají tento šance chopit. Nakonec se tedy rozhodli, že do toho půjdou a spojili se ještě s firmou Cross Zlín, která se na tento druh projektů specializuje.

Co vše obsahuje tento velký projekt?

Jeho hlavním cílem bylo vyřešení situace s velkým množstvím aut a přetíženou dopravou. Dalším cílem bylo zpřístupnit lehce a rychle informace o dopravní situaci všem obyvatelům města.

Podařilo se nám vytvořit živý a inteligentní organismus řídící 400 křižovatek s tím, že jich je připraven do budoucna pojmout až 900. Do systému je včleněno 1 500 autobusů MHD a další oblasti, přičemž do budoucna je možná integrace tramvají, které křižují město z jednoho konce na druhý,“ podotýká generální ředitel.

Navíc na celý tento nově vybudovaný organismus dohlíží jedna centrální stanice, která má vše na starost. Nutné je také dodat, že v Izmiru sice nějaká infrastruktura byla. Ale víceméně vše se stavělo na zelené louce, bez žádných pevných základů.

Generální ředitel společnosti AŽD

Naplnilo se očekávání?

Podle pana Chrdleho by se dalo říci ano. Izmir je nyní velmi technologicky pokročilé město. Některé užité kamery umějí číst SPZ aut, další jsou přehledové, instalovaly se dokonce i infrakamery či kamery, které umějí rozpoznávat obličeje.

„Součástí celého systému, který jsme sami vyvíjeli přímo na míru požadavkům Izmiru, je také preference MHD či sanitek na křižovatkách. Autobusu, který nabere zpoždění, dokáže systém vybrat nejlepší trasu a zařídit mu zelenou vlnu tak, aby zpoždění dohnal. K tomu už slouží i prediktivní systémy. Kromě toho mají řidiči MHD či sanitek k dispozici i dálkové ovládání křižovatek. Po celém městě je k dispozici bezdrátové připojení Wi-Fi a je možné se online podívat do konkrétního autobusu.“

Source
Technický týdeník
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close