V Belgii byl pomocí 3D tisku vytištěn první dvoupatrový dům

V poslední době se setkáváme po zvýšené poptávce po 3D tisku a díky pokročilým technologiím dokážou firmy vytisknout téměř cokoli. Koronavirová doba rozmach odvětví ještě uspíšila a ukázala nám jak pružný a efektivní dokáže 3D tisk být. Možnosti 3D tisku byly nedávno posunuty ještě o něco dál. V Belgii došlo na začátku září k vytisknutí prvního 3D patrového domu. Celý tisk navíc proběhl vcelku. „Domy, které zatím byly postaveny pomocí této metody, měly pouze jedno patro, a navíc jsou částečně tvořeny přidanými konstrukcemi. V našem případě se jedná o první skutečně vcelku postavený dvoupatrový dům pomocí 3D tisku,“ říká představitel Kamp C Emiel Ascione.

Kamp C je belgická společnost zabývající se inovacemi v konstrukcích domů a jejich udržitelností. S pomocí největší 3D tiskárny v Evropě se jim podařilo dosáhnout primátu v podobě prvního 3D vytisknutého patrového domu. Dům stojí ve Westerlo v Belgii a stal se tak modelovým domem pro tento způsob 3D tisku. Stavba je součástí evropského projektu C3PO, podporovaného Evropským regionálním vývojovým fondem.

Celá konstrukce se stavěla asi 15 dní čistého času. Celkově stavba trvala 6 měsíců, a to hlavně kvůli pozdějším úpravám interiéru a rozvrhu studentů, kteří měli stavbu na starost. Hrubá stavba je celá postavena formou 3D tisku. Pouze v některých pasážích (např. kolem oken) byly použity přidané materiály. Izolace je aplikována na jedné straně přímo dovnitř stěny, která v sobě ukrývá dutý prostor. Nebo je nastříkána vně zdi. Dům disponuje „zelenou“ střechou a solárními panely poskytujícími dostatek energie. Energetická úroveň budovy zatím nebyla určena.

Tiskárna, pomocí které byl dům postaven, dokáže tisknout 250 mm/s. Není to její maximální rychlost, avšak z bezpečnostních důvodů byl nastaven tento limit. Celý dům byl postaven vrstvením 15 mm širokých vrstev. Jednu vrstvu trvalo položit asi 8 minut. Tiskárna funguje podobně jako malé plastové 3D tiskárny. Vytlačovací hlava se pohybuje třemi směry a dosah tisku má 10 na 10 na 10 metrů. Materiál putuje z betonové pumpy přes vytlačovací hlavu pomocí speciálních hadic.

Společnost tvrdí, že je v současnosti nejlepší se dívat na 3D tiskárny v kontextu možných konstrukčních úprav, jako na rychlé a přesné pomocníky. Hlavní výhodou je jejich komplexita. Pro 3D tiskárnu není rozdíl v tom, zda staví rovnou, či zaoblenou stěnu. Šetří tak materiál a čas, který může být použit na něco jiného. Jediné, co je třeba nadefinovat, je množství materiálu, který musí být vložen do tiskárny.

Kamp C věří, že budoucnost bude podobným projektům nakloněna. Poptávka po dostupném bydlení roste a nároky především mladších lidí nejsou nijak vysoké. Firma navíc doufá, že do budoucna by se čas výstavby hrubé stavby mohl zkrátit na pouhé dva dny. V tuto chvíli bude dům pečlivě sledován, tak aby stavitelé dokázali určit, jak odolný je vůči vnějším vlivům.

Foto: NewAtlas
Zdroj: Kamp C

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close