Tokamak EAST dosáhl 120 miliónů stupňů na 18 minut

Jako první vás určitě napadne, k čemu je tak vysoká teplota použitelná a kde je jí možné dosáhnout. Takto vysokých teplot se dosahuje v zařízeních zvaných tokamak. Ta slouží pro výzkum jaderné fúze jako zdroje energie, který by v budoucnu mohl nahradit fosilní i obnovitelné zdroje.

Jaderná fúze je proces, který probíhá na Slunci a zásobuje tak naši planetu světlem a teplem. Princip spočívá v zahřátí atomů na dostatečně vysokou teplotu tak, aby se rozrušily natolik, že se jejich jádra spojí. Na Slunci probíhá slučování jader vodíku za vzniku hélia, které je lehčí než vodík. Rozdíl hmotností se pak vyzáří ve formě tepelné a světelné energie.

Jak jadernou fúzi udržet při životě?

Samo o sobě není vyvolání jaderné fúze složité. Stačí k tomu i elektrický výboj. Složitější je udržet proces v běhu a zároveň zajistit, aby spotřeboval méně energie než sám vytvoří.

V zařízení se pomocí mikrovln zahřívá malé množství atomů, čímž vzniká plazma. Zařízení je tvořeno magnety, které drží atomy na místě, a uhlíkem společně s dalšími teplotně odolnými materiály. Aby měl celý proces energetický význam je nutné, aby byl soběstačný. Stejně je tomu i na Slunci. Vědecké týmy tak stále pracují na co nejdelších scénářích.

Tokamak EAST pokořil rekord

Dle zpráv z čínského tokamaku EAST se podařilo udělat v oblasti jaderné fúze výrazný pokrok. Již v loňském roce udržel tým fúzi v běhu 101 sekund. Nově se jim na začátku ledna podařilo dosáhnout výrazného prodloužení až na téměř 18 minut. Tokamak byl navržen tak, aby co nejvěrněji kopíroval procesy na Slunci. Proto se mu také přezdívá „umělé Slunce“.

Nadějí pro výzkum jaderné fúze v Evropě by měl být mezinárodní projekt ITER. Ten by měl dle predikcí dosahovat až 150 miliónů stupňů. Po projektu mezinárodní vesmírné stanice ISS jde o druhý nejdražší vědecký projekt světa. Náklady stavby, započaté v roce 2006 s předpokládaným spuštěním v roce 2025, se dostávají k půl biliónu korunám.

Source
unsplashCT24
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close