New York chce přejít na zelenější mobilitu

Přechod k zelenější mobilitě a snížit produkci emisí. To je v současné době velké téma pro mnoho měst. Přestože americké město New York patří k těm čistějším, chce jít ještě dále. Do příštích let jsou v plánu investice přesahující 400 miliónů dolarů. Tam má urychlit přechod na čistě elektrickou mobilitu ve městě do roku 2030. Investice by se měly projevit primárně ve vozovém parku elektrických aut a s tím související nabíjecí infrastruktury.

Ve městě New York, které disponuje největším vozovým parkem v USA, již nyní městskou hromadnou dopravu využívá přes polovina obyvatel. Dále také více než polovina ani nevlastní automobil. To vše z něj dělá jedno z nejekologičtějších měst ve Spojených státech. Pro zajímavost, současná průměrná spotřeba benzínu je na stejné úrovni jako v roce 1920.

Již letos je v plánu posílení vozového parku o 1250 nových elektrických vozů. Současně by se mělo do roku 2030 vybudovat 1776 nabíjecích stanic, z nichž tisícovka bude k dispozici i pro veřejnost. Dále je také v plánu co nejefektivnější využití přepravního prostoru, aby se zamezilo zbytečné spotřebě paliva.

Pouze čistá energie

Pro zajištění opravdu čisté mobility uzavřelo město několik kontraktů pro dodávky energie z obnovitelných zdrojů. Jak USA, tak i Kanada by měla dodávat obnovitelnou větrnou, vodní a elektřinu z fotovoltaických panelů do města. Ta bude použita jak pro nabíjení elektromobilů, tak i pro zásobení přes 2,5 miliónu domácností. Zároveň dojde ke zvýšení spolehlivosti a stability sítě.

Čisté město pro další generace

Město si od obrovských investic slibuje čistší vzduch pro další generace, omezení klimatických změn a celkově vybudování čistšího města. Déle se New York zavázal ke snížení emisí o 70 % oproti roku 2006.

Počet elektrických prostředků městské hromadné dopravy ale roste celostátně. Hlavně Kalifornie je v tomto ohledu na špici. Tam je zhruba polovina všech autobusů v zemi elektrická. Naprosto všechny ale předčila Čína. Zde jezdí 99% všech elektroautobusů na světě.

Source
emovio.czunsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close