Rusko chce do měsíce zablokovat Twitter

Pokud Twitter do měsíce nesmaže obsah, který Rusko považuje za nelegální, bude platforma v zemi plošně zablokována.

Rusko už před několika týdny předložilo Twitteru seznam obsahu, který považuje za zakázaný, a žádalo platformu o jeho smazání. To se ale nestalo, Rusko proto zpomalilo rychlost Twitteru a pokud obsah do měsíce nesmaže, zakáže v zemi Twitter úplně.

Twitter se hájil tím, že mazání předloženého obsahu považuje jako zásah do svobody projevu a odmítl tvrzení ruských úřadů, podle kterých platforma propaguje nelegální chování.

Tvrzení ruských úřadů

Výrazným hlasem na straně Ruska je Vadim Subbotin, zástupce vedoucího federálního úřadu Roskomnadzor, jež spadá pod ministerstvo komunikace Ruské federace. Dle Subbotina je seznam zakázaného obsahu relevantní, protože představuje hrozbu pro bezpečnost země. K plošnému blokování Twitteru se rozhodli proto, že na žádosti o smazání obsahu Twitter doposud nereagoval.

Subottin uvedl: „Twitter na naše požadavky nereaguje tak, jak by měl. Pokud bude situace pokračovat, za měsíc zablokujeme Twitter bez soudního příkazu.“

Pokud Twitter obsah do měsíce odstraní, plošné blokaci se vyhne. Dne slov Moskvy onen obsah zahrnuje dětskou pornografii a materiály o nelegálních drogách a sebevraždách dětí. Twitter se k situaci zatím nijak nevyjádřil.

Sociální sítě pod tlakem

Platforma čelí ruskému tlaku už delší dobu. Twitter je v Rusku jednou z nejvíce používaných sociálních sítí a často ji využívají opoziční politické figury, jako např. Alexej Navalnyj. Právě jeho zatčení v lednu letošního roku přimělo uživatele sociálních sítí k zorganizování protestů po celém Rusku. Pět největších platforem, mezi nimi i Twitter, odmítaly mazat příspěvky, které k protestům podněcovaly. Rusko proto platformy počátkem března zažaloval za podněcování dětí k nelegálním anti-kremelským protestům.

Do jaké míry jsou ruská obvinění pravdivá lze jen těžko posoudit, nicméně plošná blokace Twitteru není jen planou výhružkou. Rusko je známé pro svůj dlouhý seznam zakázaných webových stránek a další sociální sítě jako Facebook, YouTube nebo Instagram čelí blokaci v roce 2021 také.

Zdroj: www.reuters.com, www.comparitech.com/
Foto: Alexander Shatov, Unsplash

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close