Starlink uvedl na trh nové talíře, díky nimž se uživatelé mohou připojit k satelitům

Společnost SpaceX dlouhodobě usiluje o připojení na internet z vesmíru pod názvem Starlink. Nyní byla odhalen nový obdélníkový talíř, který si zájemci mohou zakoupit, aby se mohli připojit na rostoucí satelitní pokrytí.

Iniciativa Starlink

Starlink představuje satelitní internetový projekt společnosti SpaceX, jehož cílem je vypustit téměř 12 000 satelitů na oběžnou dráhu Země, kde budou poskytovat internetové pokrytí lidem na zemi – zejména těm ve vzdálených a venkovských oblastech, kde tradiční internetová infrastruktura chybí.

S tolika satelity na oběžné dráze najednou je v plánu, aby vždy byl alespoň jeden satelit „na dohled“ nad každým kouskem Země a uživatelům poskytoval téměř nepřetržité internetové pokrytí. Aby se uživatelé mohli napojit na systém, musí namontovat „talíř“ někde poblíž svého domova. Vodná je například střecha, kde je vždy jasný výhled na oblohu.

Startovací sady Starlink

První verze byla spuštěna v říjnu 2020 a zájemci měli možnost si zakoupit startovací sadu, která zahrnovala 23 palcovou kruhový talíř, montážní zařízení, Wi-Fi router a všechny potřebné kabely. Základní cena je 499 dolarů za sadu a poté 99 dolarů měsíčně za internetové pokrytí. Nyní už mají uživatelé možnost si koupit obdélníkový talíř, který je pouze 12 palců široký a 19 palců dlouhý. Navíc váží téměř polovinu, co původní kruhová verze.

„Uživatelské terminály, které uvedeme později v tomto roce, budou stát zhruba polovinu toho, co stojí naše současné. Do budoucna bychom měli být schopni cenu stáhnout ještě znovu o polovinu.“ – Shotwell během diskuze na Vesmírném sympoziu

Než zákazníci své uživatelské terminály uvidí, budou si pravděpodobně muset počkat. Za zpožděné dodávky může mimo vysokou poptávku i nedostatek křemíku. Dle Elona Muska v červu měl program Starlink 69 420 aktivních uživatelů. V následujících dvanácti měsících očekává 500 000 aktivních uživatelů jeho internetu.

Muskvův internet v Evropě

Na zaběhnutí Starlink v Evropě si pravděpodobně budeme muset počkat. Jeden ze satelitů ale už je k dispozici na test, takže brzy budeme vědět, zda je možné se na Muskův internet připojit i z Prahy.

Source
The Verge
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close