Konec daňových rájů pro technologické giganty

Největší a nejbohatší země světa se dohodly na průlomové smlouvě, která z velkých nadnárodních firem, jako jsou Amazon, Google, Apple nebo Facebook vytáhne na daních víc peněz. Tyto technologičtí giganti nebudou nadále moci přesouvat své zisky do tzv. daňových rájů a odvádět jen minimální daně.

Členové G7, kam patří Velká Británie, Francie, Itálie, Německo, Kanada, USA a Japonsko, se dohodli podpořit minimální sazbu daně z příjmu pro právnické osoby ve výši alespoň 15%. Sazba by měla platit ve všech zemích světa.

Zastaralá pravidla

Dosavadní globální pravidla pro odvádění daní vycházejí z dob 20. let 20. století a pro nadnárodní technologické giganty nejsou přizpůsobena. Firmy využívají možnosti připisovat velkou část svých zisků duševnímu vlastnictví v jurisdikcích s nízkými daněmi.

O úpravě pravidel se mluvilo už 8 let, aktivně se na nich pracovalo teprve poslední 2 měsíce. Důvodem byl podnět nové administrativy amerického prezidenta Joe Bidena.

Britský ministr financí Rishi Sunak uvedl: „Ministři financí skupiny G7 dosáhli historické dohody o reformě globálního daňového systému tak, aby vyhovoval digitálnímu věku.“

Viceprezident Facebooku pro globální záležitosti a bývalý britský místopředseda vlády Nick Clegg o smlouvě řekl: „Chceme, aby proces mezinárodní daňové reformy uspěl. Uvědomujeme si, že by to mohlo znamenat, že Facebook bude platit daně na více místech a ve vyšších částkách.“

Úspěšné jednání

Americká ministryně financí Janet Yellen chválí nejen výsledek jednání G7, ale i setkání jako takové. Dle ní je na členských státech vidět hluboká vzájemná snaha koordinovat a řešit širokou škálu globálních problému. Vyzdvihuje naprosto odlišný přístup Joe Bidena, který se snaží navrátit k multilateralismu. Na rozdíl od minulého prezidenta Donalda Trumpa, který se s řadou amerických spojenců odcizil.

Ministři G7 kromě podpory minimální globální daně rovněž souhlasili s návrhem, aby jednotlivé firmy zveřejnily svůj dopad na životní prostředí standardnějším způsobem. Investoři se tak budou moci snadněji rozhodnout, zda firmy financovat nebo ne. Tento krok je zásadní např. pro Británii.

Budoucnost dohody

Klíčové detaily smlouvy se budou diskutovat v následujících měsících. Dosavadní úprava daní by se měla týkat jen největších a nejvýdělečnějších nadnárodních firem. Francouzský ministr financí věří, že aktuálně dohodnutá 15% sazba je pro Francii jen výchozím bodem, kterou plánuje navyšovat.

Negativně se ke smlouvě vyjádřil irský ministr financí. Irsko je se svou 12,5% daňovou sazbou pro zahraniční nadnárodní firmy atraktivní. Např. Apple, Facebook a Google posledních několik let daní v Irsku 80% svých příjmů. Nová dohoda by mohla Irsku uškodit, proto by byl ministr rád, kdyby G7 zohlednila malé národy.

Detaily smlouvy budou známy až v průběhu dalších měsíců. Už teď je ale jasné, že se jedná o průlomovou dohodu, která bude s největší pravděpodobností výchozím bodem pro formulování smluv do budoucna.

Zdroj: www.reuters.com
Foto: Unsplash

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close