Díky “Čtvrté průmyslové revoluci” bude možné objednat si služby robota kliknutím myši

V budoucnosti, kterou představuje Průmysl 4.0, který můžete znát také pod názvem Internet věcí nebo Čtvrtá průmyslová revoluce bude každá věc připojena do sítě. Již dnes dokáže téměř každý elektronický přístroj komunikovat po internetu. Digitální svět je nedílnou součástí našich životů.

Základ této průmyslové revoluce bude představovat pokrok v genové technologii, nanotechnologii či robotice. Digitálně propojené procesy Průmyslu 4.0 umožní vyrábět flexibilněji, s vyšší energetickou účinností a šetrněji k přírodním zdrojům. To vše bude možné vysoce individualizovat a zároveň stále udržet příznivou cenu.

Výrobní procesy a kapacity bude možné objednávat kliknutím myši

Díky sdíleným síťovým službám zvaným „cloud computing“ a velkým objemům dat se proces digitalizace výrazně urychlí. Systémy budou schopny rychle se učit a dále se vyvíjet, čímž vytvoří zcela nové výrobní světy. Výsledkem budou platformy, které budou flexibilně řídit výrobní procesy, autonomně je optimalizovat a přizpůsobovat vnějším vlivům.

Představa do budoucna také umožňuje pronájem výroby jako služby. Již nadále nebude nutné si kupovat stroj, ale postačí si zajistit pouze jeho kapacitu. Věci a stroje budou snadněji ovladatelné, autonomnější a mobilnější. Zanedlouho budou stroje natolik inteligentní, že dokážou porozumět naší řeči a gestům.

Robotické technologie jsou klíčovým prvkem Průmyslu 4.0

Již dnes práce robotů je mnohdy přesnější a rychlejší, než kdyby tu samou činnost vykonával člověk. Práce ale není jedinou doménou robotů. Dokáží také poskytovat odpovědi na nejrůznější otázky týkající se úbytku přírodních zdrojů, klimatických změn nebo pře-stárnutí společnosti v průmyslových národech.

Dá se předpokládat, že roboti budou čím dál menší a mobilnější. Samozřejmostí je propojení se sítí a čím dál dokonalejší schopnosti vnímat a poznávat okolí. Další generace již budou „rodile robotické“ a bude pro ně snadné se přizpůsobit době, kdy bude možné si robota objednat přes internet pouhým kliknutím myši.

Source
KUKAUnsplash
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close