Luxusní obytné vejce pod názvem Ecocapsule

Na dubajském EXPU byl představen slovenský projekt mobilního příbytku. Na první pohled vypadá jako vejce, ale uvnitř jde o luxusně zařízený domek. Výhodou je jeho mobilita a fakt, že v případě nouze dokáže pojmout až šest lidí. Energetické nároky pokrývá pouze síla větru a Slunce. Nápad pochází ze Slovenska ze studia Nice Architects se sídlem v Bratislavě.

Potenciál pro využití nemusí mít jen jako dovolenkové obydlí, ale může poskytnout přístřeší lidem během katastrof nebo výzkumníkům během bádání v terénu.

Obsáhne stejně jako malý byt

S rozměry 4,5 x 2,25 metru Ecocapsule překvapivě prostorná. Najdeme tu kuchyňku, koupelnu se sprchou a suchým záchodem a spací prostor s postelí, kde se pohodlně vyspí hned dvě osoby. Pro převoz domku se používá přídavný vozíček, který se dá zapojit za automobil a vycestovat s ním kamkoliv. Váha samotné kapsule se pohybuje lehce nad jednou a půl tuny, s vozíkem je to pak váha necelých dvou tun.

Kromě solárních panelů a větrné turbíny, které dodávají kapsuly energii jsou uvnitř ukryty filtry na dešťovou vodu. Zajištěna je tedy i pitná voda. Navíc díky propojení s aplikací lze sledovat stav naplnění nádrží a jiné důležité aspekty obydlí. Dům je tedy maximálně energeticky soběstačný, a to i během lehkého mrazu do -5 °C.

Bydlení jen krátce

Koncept Ecocapsule je podle návrhářů koncipován především na střednědobé užívání v řádech týdnů, maximálně měsíců. Na dlouhodobé žití jej úplně nedoporučují, ale zájemců by bylo hned několik. Hlavní myšlenkou je užívat si okolí a místo, kam tento mobilní domek postavíme a samotný má sloužit primárně pro uspokojení základních biologických potřeb. Uvnitř už totiž není mnoho místa na přidání dalších věcí pro dlouhodobé využití.

Projekt sklízí převážně pozitivní zpětnou vazbu. V našich končinách zatím mnoho zájemců není, ale zahraničních zákazníků je dostatek. Zatím byly vyrobeny čtyři kousky. Jeden z nich odcestoval k majiteli až do Japonska, který za ní zaplatil v přepočtu asi dva milióny korun. Ve výrobě je taká sériová a levnější verze.

Source
novinky.czecocapsule.skWikipedie
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close