Doručování balíčků dronem

Myšlenka, že by jsme si objednali zboží na internetu a během pár desítek minut by nám ho doručil dron se možná brzy stane realitou. Prodejce hudebních nástrojů Kytary.cz vyzkoušel doručení balíčku s drnkacím nástrojem ukulele v Praze. A doručovatelem nebyl nikdo jiný než speciálně upravený dron.

Doručování dronem již několik společností v minulosti odzkoušelo. Jeho využití v praxi ale zatím nejvíce brání česká legislativa. Avšak doručování dronem by mělo představovat až o polovinu levnější a rychlejší variantu dopravy než doručení kurýrem.

Po Praze do dvaceti minut

Zkušební provoz probíhal mezi areálem firmy v Modřanech a cílovou destinací v Chuchli. Letoun ale nemohl kvůli legislativním omezením absolvovat trasu celou a let byl tedy přerušovaný. Pro uskutečnění bylo potřeba povolení Úřadu pro civilní letectví a dron musel být řízen certifikovaným pilotem. Dle odhadů společnosti by v budoucnu podobné doručovací lety po Praze nebo Brně mohly trvat do 20 minut.

Pro testovací let byl použit speciálně upravený dron se zařízením, které dokáže uvolnit a předat zásilku zákazníkovi. Nosnost dronu byla limitována na 2,5 kilogramu, což je vhodné například pro převoz strun, paliček, ale i celých nástrojů jako je právě ukulele nebo klarinet. Let vyšel podle slov pilota na jedničku. Hlavním cílem této akce byla příprava na dobu, kdy již bude možné tento způsob doručení reálně využít, protože jeho začlení do běžného chodu bude firmě nejspíš trvat několik let. Celoevropská pravidla upravující provoz dronů totiž postupně zavádí nová pravidla do praxe.

Mall.cz jako první

Jako první však službu v roce 2016 vyzkoušel internetový obchod Mall.cz. Zkušební let trval asi 5 minut a trasu měřící 1,7 km, která vedla z distribučního centra Mall.cz v Jirnech u Prahy do Zelenče. I když společnost stále pracuje na uplatňování inovací a novinek, tak zavádění dronů jako doručovatelů zásilek však není prioritou a žádný z velkých obchodníků ho zatím v praxi příliš nevyužívá.

Source
ceskenoviny.czUnsplash, autor: Yitzhak Rodriguez
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close