V diplomatických službách byl zaměstnán první ENYAQ iV

Velvyslanectví Norského království u nás se rozhodlo do své flotily přidat český elektromobil ENYAQ iV. Norsko patří ke státům s největší podporou elektromobility, a tak není překvapením, že pro elektrické vozy české automobilky je jedním z klíčových trhů v Evropě. Vůz, který byl předán ambasádě, bude primárně sloužit k diplomatickým cestám norského velvyslance.

Norsko lze považovat za ráj elektromobility

Právě v Norsku byl také letos v dubnu předán ENYAQ celosvětově prvnímu zákazníkovi. Byla jím rodina Espelund Talsaete z městečka Moss. Ostatně severské země byly první, kde se tento český čistokrevný elektromobil začal prodávat. Tamní obyvatelé rozvoji elektromobility fandí a nebrzdí je ani chladnější počasí, které na severu panuje. To samé platí i o většině norských diplomatů.

„Pro norské velvyslance, tedy i pro mne, je volba mezi elektrickým a benzínovým či naftovým pohonem snadná. Budoucnost je elektrická. Náš řidič na velvyslanectví byl skeptický, když jsem poprvé zmínil, že bychom měli naše auto s benzínovým pohonem vyměnit za elektrickou škodovku. Nyní je nadšený. Stejně jako já.“ – Robert Kvile, norský velvyslanec

Zastupitelský úřad si zvolil verzi ENYAQ iV 60, která má pod kapotou elektromotor o výkonu 132 kW. Interiér je hnědý ecoSUITE a karoserie ve stříbrné metalické barvě Arctic. Z vybavení na přání nechybí tepelné čerpadlo nebo paket Asistovaná jízda 2.0. Tento systém není plně autonomní, ale zvyšuje komfort řidiče. Dokáže zastavit a znovu se rozjet, držet se v pruhu, následovat ostatní vozy v koloně nebo s minimální asistencí řidiče zaparkovat.

České elektrické SUV vyniká nejen bezpečností

Jako první sériový model značky ŠKODA vychází ENYAQ z modulární platformy MEB, vyvinuté koncernem Volkswagen.

Elektrické SUV, které vyjíždí z továrny v Mladé Boleslavi, získalo v testu sdružení European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) nejvyšší hodnocení pěti hvězdiček. V hodnocení ochrany cestujících dokonce dosud nejlepšího výsledku v testu Euro NCAP.

Ocenění se dočkal i design automobilu, který obdržel cenu Red Dot Award.

Source
ŠKODA AutoUnsplash
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close