Nizozemsko na EXPO 2020 nabízí inovativní řešení způsobu využívání vzácných přírodních zdrojů

Aby bylo možné nasytit rostoucí světovou populaci, je nutné přehodnotit způsob využívání vzácných přírodních zdrojů. Na výstavě Expo 2020 v Dubaji představuje Nizozemsko světu inovativní řešení globálních problémů v oblasti vody, zajištění potravy a obnovitelných zdrojů energie. Nizozemský příspěvek v pavilonu jejich země je výsledkem úzké spolupráce mezi konsorciem, podnikatelskou komunitou a jednotlivými inovátory – designéry a umělci.

Nizozemsko svou účastí na Expo 2020 v Dubaji nabízí podnikům, vědeckým institucím a dalším organizacím ve veřejném i soukromém sektoru platformu pro posílení jejich pozice v regionu Perského zálivu. Mezi Nizozemím, Spojenými arabskými emiráty a zbytkem regionu Perského zálivu existují silné hospodářské vazby. Expo 2020 Dubaj je vynikající příležitostí k prohloubení těchto dlouhodobých vztahů.

Do vzniku pavilonu bylo zapojeno mnoho inovativních nizozemských společností. Stavební materiál byl z velké části pronajat od místních subjektů, aby se minimalizovaly náklady na dopravu. Také interiér pavilonu byl vyroben z pronajatých materiálů. Po skončení výstavy bude vše rozebráno a materiály vráceny nebo znovu použity. Tento přístup odkazuje na minimální ekologickou stopu pavilonu.

„Nizozemský pavilon ukazuje, proč je architektura důležitá. Představuje klíčová témata, jako je cirkularita a možná řešení problémů s vodou, energií a klimatem, způsobem, který není jen technický, ale především inspirativní. Tato řešení nás neodcizují našemu okolí, ale obohacují naše životní prostředí. Problémy, kterým čelíme, jsou ošklivé, ale řešení jsou krásná a vzbuzují naději.“ – Michiel Raaphorst, architekt a ředitel společnosti V8 Architects

Nizozemský pavilon byl navržen jako biotop

Ukazuje, jak mohou vodohospodářský, energetický a potravinářský sektor spojit své silné stránky a vytvořit inovativní řešení globálních problémů. Pěstují se zde potraviny, získává se voda a vyrábí elektřina – to vše v kruhovém systému s řízeným klimatem.

Společnosti Ap Verheggen a SunGlacier Technologies vyvinuly dešťovou sprchu na solární pohon. Inovativní jednotka SunGlacier v pavilonu je schopna vyrobit stovky litrů čisté vody denně. Hlavní zásadou společnosti SunGlacier je, že čistá voda by měla být dostupná pro každého člověka na planetě. Aby toho dosáhli, vyvinuli čistou a vysoce účinnou metodu získávání vody ze vzduchu.

Inovativní jednotka SunGlacier

Sluneční svit, gravitace a vzduch jsou všude. Tyto volné prvky využívají co nejefektivněji k výrobě čisté, studené vody z venkovního vzduchu. Je fantastické, že tuto technologii, která funguje téměř všude na světě, je možné ve velkém měřítku předvést na Expo 2020 v Dubaji.

Jednotka SunGlacier je napájena solárními panely z „barevného skla“. Solární panely jsou zároveň světlíky, které propouštějí denní světlo, jež rostliny potřebují k fotosyntéze. Solární střecha byla vyrobena z organických solárních článků v mnoha různých barvách. Tento nový materiál v budoucnu umožní lépe začlenit sluneční energii do každodenního života.

© V8 Architects | Jeroen Musch

Zážitek pro návštěvníky

Návštěva pavilonu je pojata jako smyslový zážitek. Při vstupu do pavilonu na návštěvníky čeká fascinující choreografie vizuálních a grafických prvků, která vysvětluje, jak se naše planeta snaží udržet rovnováhu mezi vodou, energií a potravinami Zároveň ukazuje, jak Nizozemsko hraje vedoucí roli při vývoji inovativních řešení těchto globálních výzev. Návštěva pavilonu je výjimečná tím, že návštěvníky zavede na cestu inovativním klimatickým strojem.

„Smyslem je návštěvníky nejen něco naučit, ale nechat je to i pocítit. Poskytnout jim jedinečný zážitek, který v nich zůstane navždy. Návštěvníci dostanou bílé slunečníky, na které se promítá. Vyvrcholením je velkolepý náhlý déšť, který padá z výšky 18 metrů. Tento „wow“ moment umožní návštěvníkům hlubší emocionální vnímání toho, co vnímali kognitivně. Nejenže to pochopíte, ale také to pocítíte.“

Source
Government of the Netherlands
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close