Tesla chce do tří měsíců v Německu začít vyrábět elektromobily, povolení ale stále nemá

Americká automobilka Tesla chce v Německu postavit svou první evropskou megatovárnu, která by od 1. července 2021 měla vyrábět svůj Model Y. K vystavění továrny ale stále nedostala povolení. V megatovárně v Gruenheide kousek od Berlína plánuje Tesla vyrábět 500 000 elektroaut ročně.

Dle zdrojů dostala Tesla povolení k výstavbě jen od místních úřadů. To znamená, že dokud nebude finální harmonogram výstavby schválen příslušnými orgány, automobilka staví na vlastní riziko. O schválení harmonogramu Tesla požádala už skoro před rokem a půl, německé soudy ho ale stále neschválili.  

Otevřený dopis

„Německý schvalovací rámec pro průmyslové a infrastrukturní projekty i územní plánování přímo odporuje naléhavosti plánovat a realizovat právě ty projekty, které jsou nezbytné pro boj proti změně klimatu,“ uvedla Tesla dle agentury Reuters.

Automobilka 7. dubna poslala místnímu soudu otevřený dopis, ve kterém vyjádřila nad táhlým schvalovacím procesem rozhořčení. Zároveň v něm žádá příslušné orgány o urychlení procesu a o zajištění větší transparentnost investorů ohledně toho, kdy se jejich investice do technologií šetrných ke klimatu vrátí.

Probíhající výstavba megatovárny Tesla v německém Gruenheide, zdroj: Reuters

Povolení o výstavbě bylo opakovaně odloženo i kvůli řadě prohlášení ze stran ekologů. Ti upozorňovali na problémy kolem zásobování megatovárny vodou nebo přemisťování divoké zvěře z lesa, který se musí pokácet.

Zdlouhavá byrokracie

Byrokracie představuje v Německu problémy už dlouhodobě. Například při rozšiřování větrné energie trvala výstavba roky právě kvůli dlouhému schvalovacímu procesu.

Zda automobilka k 1. červenci opravdu začne v Německu s výrobou zatím není jasné, momentálně záleží na rozhodnutí soudu. Automobilka ale apeluje na přínos, který elektroauta představují zejména pro životní prostředí a doufá, že megatovárna začne s provozem podle plánu.

Zdroj: https://www.reuters.com/ , www.dailysabah.com/
Foto: Shutterstock

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close