Možnost hraní videoher v jedoucích autech značky Tesla vzbuzuje obavy o bezpečnost

Dříve bylo možné hrát videohry pouze v zaparkovaném vozidle například při čekání u dobíjecí stanice. Tesla ale nyní aktualizovala svůj software, který umožnil cestujícím ve vozidle hrát videohry na středovém dotykovém displeji i za jízdy, což vyvolává otázky ohledně bezpečnosti a rozptylování řidiče.

Společnost Tesla je v automobilovém průmyslu průkopníkem v používání aktualizací softwaru over-the-air a pomocí aktualizací ve stylu chytrých telefonů přidává do svých elektromobilů různé funkce.

Na středovém dotykovém displeji vozu Tesla Model 3 lze za jízdy hrát hry Sky Force Reloaded, Solitaire a The Battle of Polytopia. Před spuštěním hry se zobrazí upozornění, které hráče vyzve, aby potvrdil, že není řidičem, ale tato zpráva je sotva dostatečně odrazující. Řidič může snadno klepnout na „JSEM PASAŽÉR“ a hrát komplexní akční hru, jako je Sky Force, i za jízdy.

Využívání interaktivních aplikací za jízdy

Některé interaktivní aplikace ve voze fungovaly za jízdy i před aktualizací. Jednalo se například o kreslící blok a režim Karaoke v hudbě. Jeden z majitelů Modelu 3 po zjištění, že v jeho voze hry lze hrát za jízdy, podal stížnost na NHTSA (Americký národní úřad pro bezpečnost silniční dopravy).

Tato stížnost nebyla první. Tesla v současné době eviduje 59 stížností majitelů týkajících se Modelu 3. NHTSA se společností Tesla nyní „diskutuje“ o problému hratelných videoher v jedoucích automobilech.

„Nehody ovlivněné rozptýlením pozornosti jsou problémem, zejména ve vozidlech vybavených řadou komfortních technologií, jako jsou obrazovky pro zábavu. Jsme si vědomi obav řidičů a diskutujeme o této funkci s výrobcem.“ – mluvčí NHTSA

Nejedná se o první obcházení bezpečnostních pravidel

Tesla má pověst společnosti, která pravidelně obchází bezpečnostní předpisy a ignoruje doporučení na zlepšení. Společnost nabízí verzi svého pokročilého asistenčního systému pro řidiče nazvanou „plně samo-řídící“, která ale nečiní její vozidla autonomními a stále vyžaduje, aby řidiči zůstali během jízdy ostražití.

Americká vláda se o společnost Tesla začala znovu zajímat a nedávno oznámila, že vyšetřuje incidenty, při nichž vozy Tesla s funkcí Autopilot narazily do zaparkovaných vozidel záchranné služby.

Tesla začala využívat vnitřní kameru ke sledování řidičů v rámci svého beta programu „Plně samo-řídící“, který umožňuje řidičům využívat automatické řízení, udržování v jízdním pruhu a adaptivní tempomat v ulicích. Naprostá většina vozidel Tesla však žádné kamery ke sledování pohybu očí řidiče, aby se ujistila, že udržuje pozornost na silnici, nepoužívá.

Source
The VergeUnsplash
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close