Hyperloop úspěšně zvládl první test s posádkou

Virgin Hyperloop One je společnost, která vyvíjí nový rychlejší způsob pro přepravu osob. První testy Hyperloopu proběhly již v roce 2017. V minulém týdnu se společnost odhodlala k prvním jízdám s posádkou, který byl realizován v místě společnosti, v Nevadě. První sériové hyperloopy by měly vozit pasažéry již v roce 2021. Aby vše dopadlo podle představ musí společnost překonat několik technologických překážek. Zároveň se potýká s dalšími legislativními problémy.

První posádkou, která se Hyperloopem projela, byly spoluzakladatel společnosti Josh Giegel a ředitelka pro komfort pasažérů Sara Luchian. Giegel sám nasedl do Hyperloopu aby dokázal ostatním zaměstnancům a pozorovatelům, že pevně věří v bezpečnost a schopnosti nového stroje. Sara Luchian byla jednou ze 40 dobrovolníků, kteří se přihlásili k první testovací jízdě. Oba podstoupili sérii fyzických a psychologických testů, aby se vyloučila veškerá rizika s jízdou spojená.

Jak již řekli zástupci firmy pro server Engadget, bezpečnost byla při testu na první místě. I přesto, že byla jízda poměrně krátká (500 metrů), neponechali nic náhodě. Po celé délce tunelu byly vybudovány únikové body. Oba pasažéři studovali celou trasu a zároveň byly techniky připraveni na všechna možná úskalí, které by se mohla přihodit. Posádka byla po celou dobu jízdy v kontaktu s řídícím střediskem pro případ jakýchkoli problémů.

Hyperloop XP-2: Pegasus Pod

Pro test byla použita kapsule XP-2, neboli „Pegasus Pod“. Byla navržena pro dva pasažéry. Obě sedadla mají komfortní pětibodové bezpečnostní popruhy, které představují jedinou bezpečnostní modifikaci speciálně navrženou pro testovací jízdu. Kapsule je jinak z 99% stejná, jako by měla být sériová verze. Pro udržení komfortu při akceleraci a brždění na tak krátké dráze byla maximální rychlost nastavena na 171 km/h. Jde o méně než polovinu maximální rychlosti. Větších maximálních rychlostí budou použity při dalších testech plánovaných do nového zázemí Hyperloopu v Západní Virginii.

Pro společnost se jedná o zlomový bod. Úspěšné testy s posádkou přilákají další investory a větší zájem veřejnosti. Nejdůležitější v tuto chvíli je bezpečnost kapsule a samotného tunelu. Vzhledem k tomu, že dochvilnost při testování zatím není silnou stránkou společnosti, je pravděpodobné, že současný termín pro sériové modely, nebude dodržen. Avšak poslední testy naznačují, že nebude trvat dlouho a dočkáme se prvních skutečných pasažérů na palubě hyperloopu.

Zdroj: Engadget
Foto: Esquire Middle East

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close