Uživatelů carsharingu přibývá po lockdownech o dvě třetiny rychleji než před pandemií

Obliba sdílených aut v Česku po všech lockdownech nadále roste. Poté, co za poslední rok zaznamenal carsharing nejmenší propad zájmu v odvětví dopravy, lidé i firmy mu důvěřují i po zmírnění protiepidemických opatření. Ve srovnání s rokem 2019 roste letos počet uživatelů Autonapůl o 73 % rychleji. Ukazuje to meziroční srovnání počtu nových registrací za duben a květen v letech 2019 a 2021.

„Až nečekaně rychlý růst počtu registrací do carsharingového družstva Autonapůl se odráží i v celkovém počtu kilometrů, které naši sdílníci najezdili. Oproti 142 tisícům kilometrů za jarní měsíce 2019 a poklesu na 140 tisíc v pandemickém roce 2020 ujeli letos lidé v našich autech 172 tisíc kilometrů. V minulých letech bývaly jarní měsíce vytížením aut spíše podprůměrné a hlavní sezóna probíhala od června do září. Na zvýšenou poptávku, kterou jsme zaznamenali už na konci března, reagujeme také posílením flotily o nové Škody Scala v šedé barvě. Posily zamíří především do brněnské a pražské flotily,“ říká ředitel družstva Autonapůl Michal Šimoník.

Nejvíce sdílníků v současnosti eviduje první český carsharing v Brně a v Praze, kde nabízí dohromady přes šest desítek aut. Jednotky vozů jsou uživatelům k dispozici také v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Ostravě, Olomouci, Pardubicích a v Plzni.

„Hlavní sezóna nás teprve čeká a podle dosavadních rezervací na červenec a srpen odhadujeme, že prázdniny budou také silnější než v předpandemických časech. Věříme, že jsme aktuální posílení flotily nadimenzovali dostatečně a rostoucí zájem stejně jako v předchozích letech uspokojíme,“ dodává Šimoník.

Autonapůl navíc motivuje své uživatele, aby při svých cestách kombinovali hromadnou dopravu mezi velkými městy se sdílenými vozy, kterými se odvezou do svého cíle. Veřejná doprava totiž zejména do menších sídel nejezdí tak často a využití auta výrazně zjednoduší cestu. Pokud jsou sdílníci zároveň zákazníky Českých drah, mohou své ČD body uplatnit u Autonapůl a zlevnit si tak cestování autem o dalších 250 korun každý měsíc.

Carsharing je služba pro ty, kteří nejezdí autem příliš často a proto se jim vlastní vůz nevyplatí. Oceňují ho i firmy, které příležitostně potřebují využít o jedno nebo dvě auta navíc. Ze společného výzkumu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Dopravní fakulty ČVUT vyplynulo, že jedno auto flotily Autonapůl nahradí 15-17 soukromých vozů.

Autonapůl po celé republice provozuje 80 sdílených aut různých kategorií, od malých městských vozů přes rodinná kombi po osobní dodávky či elektromobily včetně Tesly Model S. Podrobnosti o výhodách a podmínkách prvního českého carsharingu Autonapůl jsou na www.autonapul.cz.

Zdroj: TZ Autonapůl
Foto: Se svolením Autonapůl

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close