Na nabíjecích stanicích Supercharger nově mohou nabíjet i jiné elektromobily

Jedná se o první případ, kdy se automobilka Tesla rozhodla zpřístupnit své Supercharger stanice k využití i pro elektromobily jiných značek.

Nejdříve bylo zpřístupněno deset stanic v Holandsku, kde je elektromobilita hodně rozvinutá. Zároveň Elon Musk již dříve zmiňoval, že pilotní projekt bude zahájen v Evropě. Je tomu tak z proto, že je tu povinné využívat standardizované konektory.

„Vždy bylo v plánu otevřít síť Supercharger non-Tesla elektromobilům a tímto krokem podpořit další řidiče zvolit elektřinu. Tento krok přímo podporuje naši misi urychlit světový přechod na obnovitelnou energii.“ – Tesla

Sít nabíjecích stanic, kterou mají k dispozici majitelé vozů značky Tesla nemá u jiných výrobců konkurenci a je také často důvodem pro volbu těchto elektromobilů. Stanice jsou rychlé, je jich hodně a uživatelé se na ně mohou spolehnout. Pro posun elektromobility na další úroveň je klíčové, aby se uživatelé na přítomnost a stav nabíjecí stanice mohli spolehnout a zároveň dobila jejich elektromobil tak rychle, že si při tom sotva stihnou vypít kávu.

Zpřístupnění Supercharger stanic celému světu

Elon Musk o zpřístupnění nabíjecích stanic mluví už roky, ale toto léto začal konečně zveřejňovat podmínky, za jakých by to mohlo fungovat. Pro dobíjení na Supercharger stanicích v Holandsku bude sloužit aplikace Tesla pro chytré telefony. V aplikaci je možnost zvolit „Nabij svoji ne-Teslu“ (Charge your non-Tesla), po čemž budou uživateli zobrazeny stanice v jeho blízkosti.

V blízké budoucnosti budou pravděpodobně následovat další země v Evropě. Mezi prvními z nich bude Norsko, kde Tesla otevření Superchargerů pro všechny již přislíbila.

V Severní Americe Tesla využívá na svých, více než 6400, nabíjecích stanicích vlastní konektory, takže majitelé ostatních elektromobilů by musely využívat adaptér. Je to ještě hodně úsilí otevřít Supercharger stanice ostatním elektromobilům po celém světě. Záležet bude mimo jiné na tom, zda výrobci budou pro svá auta vyvíjet nové konektory, či nikoliv.

Úspěšné zahájení projektu je velkým krokem vpřed blíže k revoluci v elektromobilitě.

Source
The VergeUnsplash
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close