NASA pro svou misi na měsíc Jupiteru použije raketu od SpaceX

Sonda Europa Clipper, kterou NASA vyšle na měsíc Jupiteru, využije raketu postavené společností SpaceX. Cena, kterou NASA firmě zaplatí bude 178 milionů dolarů. Let by se měl uskutečnit v říjnu 2024.

Mise dostala zelenou v roce 2015. Měsíc Europa má 45krát obkroužit a zanalyzovat jeho zamrzlý povrch, který by pod sebou měl ukrývat oceán s potenciáně vhodnými podmínkami pro určité formy života. K tomu by mělo pomoci i zařízení pro detekci života, kterým je sonda vybavena.

Během posledních let se předpokládalo, že Clipper bude startovat s pomocí Space Launch System (SLS) od NASA. Jeho přípravy byly několikrát odloženy a proto se agentura rozhodla použít komerčního řešení. SLS byl navíc několikanásobně dražší než Falcon Heavy od SpaceX. Již v roce 2019 vyšla analýza, která tvrdí, že změnou tohoto řešení by NASA ušetřila více než miliardu dolarů. Na to konto dostala v roce 2021 povolení odstoupit od SLS a alternativu našla velice rychle.

SLS přežívá tak dlouho jen díky nezměrné podpoře Kongresu. Jeho první mise měla začít již v roce 2017. Původní cesta kolem Měsíce (zemského) bla nakonec odložena na rok 2021 a i tento scénář je velmi nepravděpodobný.

Falcon Heavy začala své mise v roce 2018. Od roku 2019 dopravuje satelity na oběžnou dráhu. Dříve v tomto roce si jej NASA vybrala pro dopravení dvou částí stanice, která by měla kroužit kolem měsíce.

Zdroj: The Verge
Foto: Jeremy Perkins, Unsplash

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close