Robotický pejsek Artabana ze Slovenska

Robotika je velkou vášní pro Radoslava Balajku, který sám přiznává, že má velký obdiv ve stejné oblasti, jako známá firma Boston Dynamics, a že by jim chtěl vytvořit slovenskou konkurenci. Bostonská firma má totiž na svědomí projekt robotického pejska jménem Spot a právě Balajka představil svůj formát jménem Artabana.

Roboti mezi lidmi

Balajka chce vyrábět roboty, které budeme potkávat na ulicích a stanou se součástí našich běžných životů. Sám řekl: „Doteraz sme roboty vnímali ako súčasť výrobných tovární. To, čo vyvíjame my, sú roboty, ktoré budeme stretávať na ulici, v kanceláriách alebo v nemocniciach.  Budú sa jednoducho pohybovať medzi ľuďmi.“

Čtyřnozí roboti mají velkou výhodu ve stabilitě. Díky tomu budou moci zdolávat těžké terény jako jsou například schody. Sám Balajka vůbec nepočítá s tím, že by jeho robot měl být neúspěšný. Už nyní totiž poutá pozornost jak na Slovensku, tak ve světě. Artaban má velkou výhodu ve svém vzhledu. Sám tvůrce podotýká, že Artaban je mnohem hezčí než zmíněný Spot.

Slováci jsou hrdí na svůj projekt

Na Slovensku se už teď vyrábí několik kvalitních produktů, ale stále je Slovensko více vnímáno jako montážní dílna. Vyrábí se zde například hodně špičkových věcí pro Porsche či Bentley. Balajka vidí velký potenciál v tomto projektu už i proto, že to Slováky baví a chtějí být konkurencí pro ostatní světové firmy. Balajka věří tomu, že pokud má výrobce dobrý nápad, trh mu dá velkou šanci se prosadit. Myslí si, že globálních firem, které budou vyrábět podobné věci bude 5 až 6. Balajka chce být jedním z nich. Boston Dynamics je sice momentálně nejznámější, ale neosloví celý svět. Ovšem tvůrcům Artabana je jasné, že co se týče ceny nebudou na tom lépe než americké výrobky. Oni ale nechtějí konkurovat cenou, chtějí být lepší.

V Panza Robotics nechtějí, aby robopejsek nahradil lidi, ale chtějí aby se stal členem týmu a zastupoval rutinní či nebezpečné činnosti.

Source
Pavla Pölzerová na EXPO 2020style.hnonline.sk
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close