Start-up Battery Resources recykluje baterie efektivněji

Se současným obrovským boomem elektromobility se naskytla také otázka, jak efektivně recyklovat již použité baterie. Lithium-iontové baterie, které se v současnosti nejčastěji používají, se skládají z mnoha různých běžných i drahých kovů. Některé z nich, hlavně ty na katodách, jsou speciálně navržené primárně pro tento jeden specifický úkol. S dalším rozvojem elektromobilů se očekává ještě navýšení poptávky a tím také těžby těchto kovů.

Odvětví zabývající se tímto problémem se pomalu, ale jistě rozbíhá. Problémem je strach výrobců, kteří se bojí osazovat recyklované baterie do svých vozidel, protože panuje názor, že to co je recyklované už není tak kvalitní a efektivní jako to nové.

To se pokusil vyvrátit Yan Wang, profesor strojního inženýrství na Worcester Polytechnic Institute. Se svým týmem a odborníky ze společnosti A123 Systems, která se na výrobu baterii specializuje, provedl studii v této problematice. Závěry jsou ekologicky i funkčně velmi příznivé. Společně došli k závěru, že baterie s recyklovanými katodami mohou být dokonce i lepší než ty s nově vytěženými materiály.

Studie proběhla v laboratorních podmínkách, věrně kopírujících reálné podmínky, na nejběžněji používaných katodách NMC111. Ty obsahují po třetinách niklu, kobaltu a manganu. Katody byly recyklovány komerčně používanou metodou start-upu Battery Resources, kterou profesor spoluzaložil.

Recyklované katody měly trochu jiné vlastnosti, byly propustnější pro lithiové ionty. Baterie tak měly podobnou energetickou hustotu jako ty nové, avšak katody vykazovaly až o 53 % delší životnost.

Efektivnější výroba katod

Proces recyklace baterií je obecně velmi složitý. Několik společností a start-upů, které se zaměřují na znovu využití materiálů i ze spotřební elektroniky využívají různé standartní postupy. Většina však z baterie získá katodové prvky, které dále prodává firmám pro výrobu baterii. Společnost Battery Resources se pyšní tím, že dokážou produkovat katodové NMC materiály přesně dle požadavků automobilek. Což výrazně zvyšuje rentabilitu celého procesu.

Technologie spočívá v patentovaném chemickém postupu, ve kterém se získaný mangan, kobalt a nikl smíchají v požadovaném poměru do katodového prášku.

Zatím se zdá, že žádná jiná ze společností nebude v blízké době produkovat tyto prvky ve velkých objemech. Společnost Battery Resources se chystá v roce 2022 zpracovávat ve svém prvním komerčním závodě 10 000 tun baterii ročně. Do konce roku 2022 by také chtěla otevřít dvě další zařízení v Evropě.

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close