Aktuální

Elektromobilita se začíná prosazovat i v jedné stopě

Pod nátlakem nových norem je dopravní průmysl nucen nacházet nové způsoby jak se pohybovat s nižšími emisemi nebo ještě lépe úplně bez emisí. Jednou z nabízejících se možností je elektrický pohon, který se již využívá u automobilů, vlaků nebo letadel.

Dalším odvětvím, kde bude muset pomalu vymizet typická vůně benzínu jsou motocykly. Elektrickou motorku můžete sehnat u zavedených výrobců nebo třeba i v Alze.
V Alze lze elektrický dopravní prostředek pořídit od 359 790 Kč a v nabídce jsou nejrůznější typy silničních i terénních motocyklů s výkonem od 11 až do 107 kW, tedy pro všechny druhy řidičských oprávnění.

První elektrické modely známých výrobců motocyklů

Zavedená prémiová značka KTM má v nabídce Freeride E-XC 2022, který lze z 0 na 100 % nabít za 110 minut z běžné 230 V zásuvky. Baterie lze v motocyklu snadno vyměnit a jezdit dál. Je dostupná od 305 000 Kč, což u této značky je cena srovnatelná s klasickými benzínovými modely.
Jeden plně elektrický model má i značka Harley Davidson, jejíž LIVEWIRE se chlubí dojezdem na jedno nabití až 152 km. Velkou nevýhodou je jeho cena, která je téměř 900 tisíc korun a tak si ji asi málokterý motorkář bude moci dovolit.

Další zavedení výrobci se do přechodu na elektrické motocykly moc nehrnou, vývoj baterií ve velikosti vhodné pro motocykl je nákladný a pravděpodobně bude trvat dlouho než bude možné dosáhnout vyšších dojezdů na jedno nabití. Vybrat si bude muset i zákazník, protože baterie, která nabízí vyšší dojezd zvyšuje váhu motocyklu a je složitější s ním manipulovat nebo jej například po pádu zvednout.

Budoucnost elektrických motocyklů může být na cestě, kterou zvolilo KTM. Terénní motocykly jsou často využívány pouze k jízdě na k tomu určených tratích a není tak problém baterii vyměnit a v zázemí nechat dobít.

Source
Úvodní fotografie motocykluWebové stránky KTMWebové stránky AlzaWebové stránky Harley-Davidson
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close