Na úklid kanceláří Googlu byly nasazeny prototypy robotů

Co očekává mateřská společnost Googlu Alphabet od robotů? Pro začátek by chtěla, aby uklízeli v kanceláři. Společnost dnes oznámila, že tým který se zabývá vytvořením „univerzálního učícího se robota“ přesunul některé ze svých prototypů z laboratoří do společnosti Google v oblasti Bay Area, kde budou vykonávat lehké úklidové práce.

„V současné době provozujeme flotilu více než 100 prototypů robotů, které autonomně vykonávají řadu užitečných úkolů v okolí našich kanceláří. Stejný robot, který třídí odpadky, může být nyní vybaven stěrkou na utírání stolů a pomocí stejného chapadla, které uchopuje hrnky, se může naučit otevírat dveře.“ uvedl v příspěvku na blogu šéf projektu Everyday Robot Hans Peter Brøndmo

Tito roboti jsou v podstatě ramena na kolečkách s víceúčelovým chapadlem na konci ohebného ramene připojeného k centrální věži. Na vrcholu věže je „hlava“ s kamerami a senzory pro strojové vidění a rotující lidarová jednotka na boku pro navigaci.

Jeden ze strojů Everyday Robot společnosti Alphabet uklízí drobky ze stolu v kavárně
Zdroj: Alphabet

Vize robotů v budoucnosti

Velkým příslibem, který si společnost slibuje je, že strojové učení konečně umožní robotům pracovat v „nestrukturovaném“ prostředí, jako jsou domácnosti a kanceláře. V současné době jsme velmi dobří v konstrukci strojů, které mohou vykonávat opakující se práce v továrně, ale narážíme na to, když se je snažíme přimět, aby zopakovaly jednoduché úkoly, jako je úklid kuchyně nebo skládání prádla.

Zamyslete se nad tím: možná jste viděli roboty z Boston Dynamics, jak předvádějí salta vzad a tančí na Rolling Stones, ale viděli jste někdy nějakého vynést odpadky? Je to proto, že přimět stroj, aby manipuloval s dosud neviděnými předměty v neotřelém prostředí, je nesmírně obtížné. To je problém, který chce společnost Alphabet vyřešit.

Chystá se? No, možná jednoho dne – pokud budou mít šéfové společnosti pocit, že stojí za to vynaložit miliony dolarů na výzkum, aby tohoto cíle dosáhli. Jisté však je, že v dohledné budoucnosti budou lidé pro tyto práce levnější a efektivnější než roboti.

Jeden z robotů „utíká“ na svobodu
Zdroj: Alphabet

Srovnání robotů od společnosti Alphabet a Samsung

Stroje společnosti Alphabet můžeme srovnávat například s Bot Handy od Samsungu. Jedná se o podobně vypadajícího robota s věží a rukama, kterého společnost předvedla na loňském veletrhu CES a který podle všeho naléval víno a nakládal myčku nádobí. Bot Handy alespoň vypadá, že tyto práce vykonává, ale ve skutečnosti prováděl pouze předem připravenou ukázku. Kdo ví, jak schopný, pokud vůbec, je tento robot v reálném světě. Společnost Alphabet to alespoň zjišťuje na vlastní kůži.

Samsung Bot Handy
Zdroj: Samsung

Source
The VergeEveryday Robot ProjectSamsung
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close