Nejznámější typy 3D tiskáren

3D tisk představuje jedno z nejrychleji rozvíjejících se odvětví. Rozlišujeme hlavní dva typy tiskáren: FDM a SLA. Obě varianty je možné mít v domácích podmínkách a naučit se s nimi pracovat bez předchozích technických znalostí.

FDM tiskárny

Zkratka FDM znamená Fused Deposition Modeling a k tisku jsou využívány plastové struny, které lze sehnat pod názvem filament. Mezi výrobci filamentu, kteří vystupují na českém trhu lze zmínit například PRUSA, který vyrábí také 3D tiskárny nebo jednu z novějších společností PRINT IT!. Tisk probíhá tak, že filament je přiváděn do hot endu, kde ho topné těleso taví a z trysky vychází roztavený filament, ze kterého se tvoří 3D model.

Mezi nesporné výhody tohoto typu 3D tisku patří cenová dostupnost tiskáren, kvalita a rychlost tisku. Při používání u většiny materiálů také nedochází k vypařování jedovatých látek. Nevýhodou je nižší rozlišení u miniaturních výtisků.

K vytvoření instrukcí pro 3D tiskárnu z 3D modelu je možné využít mnoho různých programů, jedním z nich je například bezplatný slicer Cura. Důležité je také vybrat správnou trysku. Velikosti se pohybují od 0,2 do 1,2 mm a ideálním kompromisem mezi přesností a rychlostí tisku je 0,4 mm.

SLA tiskárny

Tyto tiskárny představují naprosto odlišnou technologii tisku, který spočívá v tom, že pomocí světla je vytvrzován tekutý resin a tak vzniká výtisk.

Výhodou tohoto typu tisku je přesnost i u miniaturních výtisků a jejich hladký povrch. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, nutnost využívání ochranných pomůcek a čištění výtisků. Zároveň tento typ tisku není vhodný do obytných prostor a je důležité mít k dispozici dobré odvětrávání, ideálním umístěním je tak garáž nebo dílna.

Výběr typu tiskárny

Pro začátečníky s 3D tiskem lze doporučit nejprve pořídit FDM tiskárnu, na které se naučí vytvářet modely, pracovat se slicerem a nastavením tiskárny. Pokud ale je cílem tisknout pouze malé výtisky, které jsou náročné na detaily, bude vhodné pořídit rovnou tiskárnu SLA.

Source
3D tisk návodyUnsplash
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close