Jednodušší život bez hesel… co je nahradí?

Zapamatování hesel ke všem uživatelským účtům je noční můra snad každého člověka. Ovšem v budoucnu se této zátěže zbavíme. Čím? To si řekneme v následujících řádcích.

Průzkum americké společnosti prokázal, že mnoho amerických uživatelů svá hesla sdílí. Další alarmující informací je, že v 73 procentech se podařilo uhodnout lidem heslo k cizímu účtu. Toto nám ukazuje, že je zapotřebí tento systém změnit. Na řadu tedy přišlo dvoufázové ověřování, které by mělo být samozřejmostí každého z nás. Jednoduše to znamená, že se už nemůžete přihlásit jedním heslem, ale přidá se ještě jedno nezávislé ověření. Ovšem i tento způsob není dokonalý. I tady stačí, aby hacker použil obyčejný selský rozum, protože sám uživatel si dává velmi jednoduchá hesla, která jsou jednoduše prolomitelná.

Další způsobem je tedy přihlášení formou biometrie. To znamená pomocí biologických nástrojů jako je například otisk prstu nebo obličej. Pravděpodobně několik z vás už tuto formu na nějakém zařízení používá. Například otisk prstu pro přihlášení na počítač či snímání obličeje pro přihlášení na telefon. Toto je velmi snadný způsob lepšího a bezpečnějšího zabezpečení vašich zařízení.

Ale i dnes se setkáme s tím, že se musíme přihlašovat klasickým heslem. To by do budoucna všechny firmy chtěli změnit.

„Všechny stavební kameny potřebné k pokročilému zabezpečení dosáhly vyspělé úrovně, a tak je mohou používat nejen technofilové,“ podotýká Mark Risher.

„Nové způsoby mají silnou podporu platforem, fungují napříč různými službami a uživatelé se s nimi již seznamují. Není to tak dávno, kdy jsme netušili, jak se zbavit hesel. Zavedení nových způsobů bude nějakou dobu trvat, ale víme, jak na to,“ dodává Risher.

Světoví giganti tomu jdou naproti

K tomuto se pomalu přibližuje Microsoft, který do nového systému Windows 11 zapojil ještě větší možnost přihlašování bez hesla. Dokonce i společnost Apple oznámila, že nové operační systémy iOS 15 budou obsahovat novou možnost autorizace iCloud klíčenkou, což je další krok k většímu využívání biometrických údajů. A Google také oznámil, že chce prosadit svět bez hesel.

Vypadá to na slibnou budoucnost bez hesel. Tak snad se všechny tyto plány podaří a ubyde případů hackerství.

Source
Technet.czbyznys.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close