Nedostatek čipů zpomalil prodej automobilů v Číně o 12%

Již několik měsíců se celý svět potýká s nedostatkem čipů, které jsou základními komponenty pro výrobu počítačů, telefonů, automobilů a dalších zařízení. Za nedostatek může souhra více faktorů, mezi nimi i stále zvyšující se poptávka po elektronických zařízení v době pandemie. Nedostatečná produkce čipů zpomalila jak výrobu, tak nyní i prodej automobilů v Číně.

Dle Čínské asociace automobilových výrobců (CAAM) se v Číně mezi lednem a červnem 2021 prodalo celkem 12,89 milionů vozů. V porovnání s rokem 2020 se jednalo o nárůst o 25,6%. Nicméně v červnu 2021 se prodalo jen 2,02 milionů vozů, což je oproti předchozím měsícům pokles o 12,4%.

Čínský automobilový trh v krizi

Nižší prodeje souvisí s omezením výroby a dodávek automobilů, způsobené právě nedostatkem čipů. To vrhá na čínský automobilový trh špatné světlo. Už rok 2020 byl pro Čínu, vlivem koronavirové pandemie, krizový. Do roku 2021 sice Čína vstoupila sebejistě, nicméně dle prognóz bude problém s čipy znatelný ještě několik let.

Chen Shihua za CAAM při online tiskové konferenci uvedl, že globální nedostatek čipů se v minulém měsíci podepsal na čínské produkci automobilů výrazně. Ale vzhledem k celkovému oživení ekonomiky po pandemii, je CAAM ohledně místního automobilového trhu pozitivní.

Daří se energetickým vozům

V Číně se daří zejména novým energetickým vozům (NEV), mezi které patří elektrické vozy na baterie, hybridní vozy a auta na vodíkové palivové články. NEV si svou dynamiku udržely, v červnu se jich prodalo 256 000, což je nárůst o 139,3%.

Výrobci NEV, jako např. Nio, Xpeng nebo BYD své kapacity po Číně stále rozšiřují. Může za to místní vláda, která výrobu ekologičtějších vozů podporuje ve snaze snížit znečištění. CAAM předpokládá, že v příštích pěti letech prodej NEV vzroste o 40%.

Tesla měla v červnu v Číně prodat přes 33 000 svých vozů. Čína je pro americkou automobilku druhým největším trhem hned po USA, představuje asi 30% veškerých jejích prodejů. V roce 2019 Tesla zřídila v Šanghaji továrnu na Model 3 a Model Y, první z nich byl nejprodávanější elektroauto v Číně. Později ho ale předhonilo mikro elektroauto od výrobců General Motors a SAIC Motor.

Problém s nedostatkem čipů řeší nejen Čína s ohledem na výrobu automobilů, ale celý svět v různých oblastech elektroniky. Návrhy jak situaci řešit předložila řada států i institucí, včetně EU. I přesto bude nejspíš trvat roky, než se nabídka a poptávka čipů dorovná. Zprávy o snížení prodejů elektrických zařízení tak lze do budoucna očekávat.  

Zdroj: www.reuters.com
Foto: Se svolením Dornob

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close