Lucid Motors přichází na trh s luxusní řadou elektromobilů

Společnost Lucid Motors svá auta představuje jako nejrychleji se dobíjející luxusní elektromobily s nejdelším dojezdem. Chlubí se enormním dojezdem 520 mil, což je v přepočtu asi 836 kilometrů a na dalších 300 mil jízdy (v přepočtu necelých 483 kilometrů) by se měly zvládnout dobít za dvacet minut.

Dlouhý dojezd ale není to jediné, co bude potenciální uživatele bavit. Z 0 na 100 kilometrů za hodinu zvládnou zrychlit za neuvěřitelných 2,5 vteřiny a 400 metrů ujedou pod deset vteřin.

Dobíjecí stanice Electrify America

Kromě rychlého dobíjení k autům Lucid Motors nabízí tři roky nabíjení zdarma v síti Electrify America, která čítá více než 2400 nabíjecích stanic po celých Spojených státech.

Cena nabíjení u této sítě se různí v jednotlivých státech, některé státy dokonce účtují cenu za minutu a jiné za odebrané kWh. Například v Kalifornii bez měsíčního plánu 1 kWh vyjde na 9,55 Kč a s měsíčním poplatkem necelých 90 Kč na 6,91 Kč, což se srovnatelné s cenami dobíjení v Evropě.

Ve státě Indiana, kde se cena nabíjení odvíjí od strávených minut, vyjde jedna minuta na 3,55 Kč při dobíjení 1-90 kW nabíječce. Zpravidla stupňování ceny po minutách je využíváno v méně turisticky vytížených státech.

Široký výběr variant Lucidu Air

Nejlevnější dostupná varianta Air Pure ujede až 653 kilometrů a půjde koupit v přepočtu od 1 718 721 Kč. O něco vyšší dojezd (až 770 kilometrů) nabízí například EQS od Mercedesu, které ale startuje na cenovce přes tři miliony korun. Podobného dojezdu dosahuje také Model S od automobilky Tesla, který začíná na 2 749 900 Kč.

Dále Lucid Motors nabízí ještě tři další modely Air, které mají vyšší dojezd i luxusnější provedení a výbavu. Nejdražší z nich – Air Dream Edition vyjde na téměř čtyři miliony korun bez příplatkové výbavy a je opravdu luxusním kouskem.

Do České republiky zatím dodání možné není, ale do sousedního Rakouska nebo Německa ano. Mimo Evropu Lucid Motors dodávají také do Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie a Kanady.

Source
Lucid MotorsElectrify AmericaUnsplash
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close