Citroën Ami Cargo: Minielektromobil ideální pro rozvoz

Citroën před nedávnem přišel na trh s malým elektromobilem s názvem Ami. Městské vozítko, které je k mání za zhruba 160 tisíc korun, je ideálně pro carsharingové společnosti a pro pohyb v městském prostředí a jeho neotřelý design by se mohl zalíbit i soukromým kupujícím. Automobilka ale věří, že se jeho využití dá posunout ještě o krok dál. Na trh by tak mohla přijít upravená varianta pro donáškové společnosti.

Citroën Ami Cargo, jak se upravený model nazývá, oplývá „nákladovým“ prostorem na místě sedadla řidiče. Cena vozu je o něco větší než u standardní varianty (u leasingu se jedná asi o 650 Kč měsíčně). Prostor pro zásilky tvoří vložený box, díky kterému vůz uveze zásilky o hmotnosti až 140 kilogramů. Řešení je tedy ideální jak pro malé podnikatele (např. restauratéry) tak větší společnosti, které by mohly jednoduše obsloužit obyvatele velkých měst.

Ze dvou míst jen jedno

Dvoumístné vozidlo bylo tím pádem přetvořeno na automobil s místem pouze pro řidiče, což pro donáškové společnosti není žádný problém. Výška modulu místěného uvnitř vozidla je navíc nastavitelná a umožňuje řidiči vytvořit provizorní stolek, na kterém může vykonat základní pracovní úkony.

Sama firma říká, že celý koncept byl navržen ve spolupráci s předními donáškovými společnostmi. V současné době se řada velkých hráčů na tomto trhu uchyluje k alternativním (a udržitelným) způsobům dopravy a Ami by mohl být elegantním řešením. V některých zemích dokonce není třeba řidičské licence k jeho užívání. To by firmám umožnilo užívání vozu širšímu spektru pracovníků.

Vedle přidaného prostoru je model Cargo téméř totožný s originálním vozem. Je poháněn 6kW elektrickým motorem spojeným s 5,5 kWh baterií umístěnou pod podlahou. Dojezd vozu je deklarován na 75 km. Rozměry Citroenu Ami jsou zanedbatelné. Vůz měří 2,4 metru na délku a 1,4 metru na šířku. Maximální rychlost je 42 km/h. Na trh by měl přijít v červnu letošního roku.

Zdroj: Engadget
Foto: Citroen

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close