Honda svolává 737 tisíc vozidel. Jde o druhou letošní akci automobilky

Automobilka Honda připravila svolávací akci pro 737 000 vozů s pohonem na plyn a hybridních variant. Jedná se o modely Accord a Insight vyráběné v letech 2018 až 2020. Celá akce byla provedena kvůli softwarovým problémům. Chyba zapříčinila špatnou funkci komponentů, jako je kamera zpětného zrcátka, blinkry a stěrače.

Akce je součástí většího svolání 1,4 milionu vozů, které zahrnují i 430 tisíc modelů Civic Hybrid, Fits, Acura ILX s problémy řazení a 268 tisíc starších CR-V s problémy stahování okének.

Naštěstí dosud nebyly zaznamenány žádné nehody či zranění zapříčiněné výše zmíněnými chybami. Jediný větší problém představuje nahlášení 16 požárů modelů CR-V, které byly způsobeny porouchaným ovládáním oken. Automobilka tak žádá zákazníky, aby odvezli svá auta do servisů, jak jen to bude možné. Každý majitel si může na speciálně vytvořených stránkách zjistit, zda se ho svolávací akce týká, či nikoli.

Svolávací akce jsou poměrně časté

Softwarové svolávací akce nejsou ničím výjimečným v automobilovém průmyslu. V červnu svolala Toyota 752 tisíc modelů Prius z let 2013-2017 pro chybný software hybridního pohonu. Menší svolávací akce jsou obvyklé u všech automobilek. Většinou se jedná o problémy se softwarem, které lze snadno vyřešit pomocí bezplatné aktualizace. Nejznámější a největší svolávací akcí, která se v poslední době odehrála postihla koncern Volkswagen. Ta kvůli problémům s naftovými motory dobrovolně či nuceně svolala více než 11 milionů vozidel z let 2009-2015. Zajímavostí je, že 101 tisíc vozidel tvořily modely značka Škoda.

I přesto, že jsou svolávací akce poměrně běžné, nejedná se pro Hondu o dobrý rok. Již v srpnu byla společnost nucena svolat 608 tisíc minivanů a SUV, jelikož byly zjištěny problémy se zadní kamerou a panelem nástrojů. Z výše zmíněného je patrné, že digitalizace není lékem na vše. Nese s sebou své problémy, na které si budeme muset zvyknout. Doufejme, že podobných chyb bude co nejméně a budou mít na svědomí co nejméně nehod.

Zdroj: Engadget; Autoblog
Foto: Obi Onyeador, Unsplash

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close