General Atomics a Boeing spolupracují na vývoji vysokoenergetické laserové zbraně

Od roku 1960, kdy Theodore Maiman vynalezl první laser, usilují přední světové mocnosti o jeho použití ve vojenském průmyslu. Poskytují totiž kombinaci benefitů, které lze u jiných zbraní jen těžko hledat, tedy koncentraci energie, rozsah nasazení, nebo provozní náklady. Společnosti General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) a Boeing proto nově uzavřely spolupráci s cílem vyvinout vysokoenergetický laserový systém (HEL) o rozsahu výkonu 100 – 250 kW pro účely protiletecké a protiraketové obrany.

Jedním z majoritních problémů, které v posledních šesti desetiletích vývoj laserových zbraní brzdily, byla neschopnost dostatečného chlazení laserového generátoru. To je velice důležité, neboť laserové zbraně dosahují účinnosti mezi 50 a 70 procenty, přičemž zbytek se ztrácí jako teplo, které může zařízení poškodit.

Zbraň typu HEL (High Energy Laser) vzniká sloučením technologií GA-EMS a Boeing, z nichž každá společnost přispívá svým dílem. GA-EMS poskytne samotný laser, baterie, nebo tepelné řídicí systémy, které technologii chladí. Boeing oproti tomu dodá software pro řízení paprsků s názvem Acquisition, Tracking and Pointing (ATP). Výsledkem by měl být vysoce výkonná zbraň s možností využití pro pozemní, námořní i letecké operace.

Společnost GA-EMS v posledních letech v oblasti vývoje laserových technologií významně pokročila. „Těšíme se na spolupráci s Boeingem. Očekáváme, že náš produkt bude kráčet po boku současných trendů a dodá potřebnou flexibilitu ve využití,“ říká Scott Forney, ředitel GA-EMS.

Zdroj: New Atlas, General Atomics, zdroj titulního obrázku: General Atomics.

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close