AeroVironment představuje vylepšený bezpilotní letoun pro likvidaci obrněných vozidel

Společnost AeroVironment ukázala světu svůj nový, raketami vybavený bezpilotní letoun, vyvinutý primárně pro potřeby americké armády. Dědeček nového přírůstku, Switchblade 300, byl nasazen v Iráku a Afghánistánu v roce 2011. Jeho potomek, Switchblade 600 však nabízí řadu pozoruhodných vylepšení.

Bezpilotní letouny (UAS) prakticky nahradily průzkumná letadla, podporující pozemní jednotky. Oproti nim jsou drony výrazně sofistikovanější a inteligentnější. Switchblade 600 je ukázkovým příkladem toho, kam se vývoj letounů posunul.

Oproti zmíněnému staršímu modelu je rychlejší, přičemž dosáhne maximální rychlosti až 185 km/h. To je o 25 km/h více, než Switchblade 300. Stejně jako on odesílá operátorovi v reálném čase video a GPS souřadnice. Podle AeroVironment dokáže model 600 ničit i lehká obrněná vozidla. Funkce „wave off“ umožňuje operátorovi zrušit útok během několika sekund a změnit cíl.

Díky elektrickému pohonu je schopen letu po dobu více než 40 minut. To je oproti staršímu modelu výrazně více. Switchblade 300 vydržel v letu pouhých 15 minut. Switchblade 600 Využívá rovněž sadu vysoce výkonných EO/IR senzorů, tedy vojensky běžně využívaných systémů, detekujících objekty pomocí viditelného i infračerveného světla zároveň (Electro-Optical/Infra-Red). Vyslaná střela je schopna díky Reconnaissance, Surveillance and Target Acquisition (RSTA) zasáhnout cíl až na vzdálenost 80 kilometrů a následně provádět autonomní průzkumné lety, které zasažení cíle potvrdí.

Ovládání a palbu řídí operátor skrze dotykový displej tabletu. Tablet obsahuje rovněž simulátor, plánovač misí a komunikační systém s letounem prostřednictvím digitálního šifrování AES-256 a systémů GPS SAASM.

Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: AeroVironment

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close