Jedinečnost české pistole Alien od firmy Laugo Arms

Československá firma Laugo Arms stojí za vývojem unikátní pistole Alien. zbraň byla představena na výstavě IWA v březnu roku 2019. První edici tvořilo 500 kusů a k prodeji v USA se dostala v červenci 2019. Na tamním trhu slavila poměrně velký úspěch. Pistole je určena pro sportovní střelbu a podle Laugo Arms má osu hlavně položenou nejníže na světě. To z ní dělá snadno ovladatelnou a přesnou zbraň.

Za vznikem firmy stojí Ján Lučánský a Daniel Selichar. Firma byla založena v roce 2017 a díky původu zakladatelů se prezentuje jako československá. Návrh a konstrukci pistole Alien měl na starosti Ján Lučánský, který dříve pracoval v České zbrojovce.

Limitovaná edice zbraně Aliena byla vyprodaná velice rychle a zákazníkům nevadila ani cena čítající 115 000 korun. Zhruba 10 kusů zůstalo v Česku, zbytek putoval do světa. Cena koresponduje s jedinečností pistole. Originální design, zapuštění hlavně do rámu pistole a nízko položená osa hlavně jsou největšími zajímavostmi zbraně. Sama pistole je vyrobena z kvalitní oceli s kapacitou zásobníku 17 ran a s hmotností 1121 g.

Pistole samotná je ráže 9 mm Luger. Hlaveň zbraně, dlouhá 124 mm, je zapuštěna do rámu, což znamená zvýšenou přesnost. Rychlost střelby je rovněž velmi vysoká. To je způsobeno nízkým uložením osy hlavně, která je 1,7 mm pod osou úchopu. Díky tomu nemá zbraň tak vysoký zdvih při výstřelu. Přesnější a rychlejší potom budou i začínající střelci.

Kontrolu zbrani dodává systém brzdění závěru odběrem plynu. Díky tomu se i silnější náboje chovají jako slabší, jelikož píst silněji brzdí závěr. Kontrola a rychlost střelby se tak spojují ve velmi kompaktní celek, kdy i nejrychlejšímu střelci umožňuje pistol snadné zamíření.

Pistole se dá velmi snadno upravit pro různé režimy střelby. Vymáčknutím jediného čepu se vymění horní lišta a pevná mířidla se mohou změnit na kolimátor. Zajímavostí je i divize OPEN, která zahrnuje kompenzátor, OPEN horní lištu a šachtu zásobníku.

V současnosti je zbraň vyprodána. Na rok 2020 je připravena produkce 3000 kusů a po navýšení výrobních kapacit by firma chtěla produkci zněkolikanásobit. V první fázi by mělo jít o 10 000 kusů, výhledově je prostor i pro 30 000. V budoucnu by mohlo dojít k uzpůsobení konstrukce pro služební účely s použitím polymerových částí. Cena pistole by měla v budoucnu zakotvit na 125 000 korun a zůstat stejná pro všechny trhy. Balení zbraně obsahuje samotnou pistoli, horní lištu se stavitelným hledím a světlovodnou muškou, horní lištu s montáží na kolimátor, kolimátor, rozšířenou zásobníkovou šachtu, tři zásobníky, kydexové pouzdro s rychloupínacím závěsem HEART6. sadu na čištění a textilní tašku.

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close