NASA vyšle po čtyřiceti letech astronauty na Měsíc v modulu od SpaceX

NASA chce poprvé od 70. let minulého století opět vyslat lidi na Měsíc. O výrobu přistávacího modulu, který má posádku astronautů do vesmíru dostat, se NASA rozhodla opřít o soukromé firmy. Smlouva ve výši téměř 3 miliard dolarů připadla SpaceX, mezi uchazeči byly kromě firmy Elona Muska také Blue Origin Jeffa Bezose a Dynetics Inc. ministerstva obrany.

Poslední misi, kterou NASA podnikla s živou posádkou na Měsíc, byla v roce 1972 v rámci projektu Apollo. Nová mise, s názvem Artemis, by mohla být zrealizována již během několika let.

Na Měsíc už za tři roky

K tomu, kdy přesně by se měli astronauti na Měsíc vrátit, se vyjádřil mluvčí NASA Steve Jurczyk takto: „Další přistání bychom měli podniknout co nejdříve to půjde. Pokud se SpaceX podaří plnit plány, máme šanci na vyslání už v roce 2024.“

Uchazeči o smlouvu, Zdroj: NASA

NASA uvedla, že Starship firmy SpaceX zahrnuje prostorou kabinu a dvě přechodové komory, které umožní astronautům vycházet na povrch Měsíce a zase zpět. Modul by měl být vytvořen tak, aby bylo možné opakované startování i přistávání a mohlo se s ním lítat nejen na Měsíc, ale i na Mars a další destinace.

Pravidelná linka na Měsíc

Zásadním rozdílem mezi posledními misemi na Měsíc v letech 1969-1972, a plánovanými misemi v projektu Artemis, je délka pobytu. NASA se nyní připravuje až na několikaměsíční pobyty na Měsíci, které by měly být jen odrazovým můstkem k mnohem ambicióznějšímu plánu, vyslání astronautů na Mars.

Elon Musk, ředitel společnosti SpaceX, Zdroj: Steve Nesius/Reuters

Nicméně před tím, než budou astronauti do vesmíru vysláni, SpaceX bude muset provést zkušební lety. Přistávací modul vyšle na Měsíc nejdřív prázdný, bez posádky. Až po jeho bezpečném ověření v něm budou moci cestovat lidé.

Do budoucna si NASA klade za cíl vytvořit pravidelnou dopravní linku na Měsíc, k jejímu zrealizování opět plánuje využít soukromých firem. Na projekt proběhne samostatné výběrové řízení, nicméně to ještě zdaleka není v plánu. Hlavním cílem je momentálně projekt Artemis.

Zdroj: www.reuters.com
Foto: Getty images

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close