
NASA vyšle po čtyřiceti letech astronauty na Měsíc v modulu od SpaceX
NASA chce poprvé od 70. let minulého století opět vyslat lidi na Měsíc. O výrobu přistávacího modulu, který má posádku astronautů do vesmíru dostat, se NASA rozhodla opřít o soukromé firmy. Smlouva ve výši téměř 3 miliard dolarů připadla SpaceX, mezi uchazeči byly kromě firmy Elona Muska také Blue Origin Jeffa Bezose a Dynetics Inc. ministerstva obrany.
Poslední misi, kterou NASA podnikla s živou posádkou na Měsíc, byla v roce 1972 v rámci projektu Apollo. Nová mise, s názvem Artemis, by mohla být zrealizována již během několika let.
Na Měsíc už za tři roky
K tomu, kdy přesně by se měli astronauti na Měsíc vrátit, se vyjádřil mluvčí NASA Steve Jurczyk takto: „Další přistání bychom měli podniknout co nejdříve to půjde. Pokud se SpaceX podaří plnit plány, máme šanci na vyslání už v roce 2024.“

NASA uvedla, že Starship firmy SpaceX zahrnuje prostorou kabinu a dvě přechodové komory, které umožní astronautům vycházet na povrch Měsíce a zase zpět. Modul by měl být vytvořen tak, aby bylo možné opakované startování i přistávání a mohlo se s ním lítat nejen na Měsíc, ale i na Mars a další destinace.
Pravidelná linka na Měsíc
Zásadním rozdílem mezi posledními misemi na Měsíc v letech 1969-1972, a plánovanými misemi v projektu Artemis, je délka pobytu. NASA se nyní připravuje až na několikaměsíční pobyty na Měsíci, které by měly být jen odrazovým můstkem k mnohem ambicióznějšímu plánu, vyslání astronautů na Mars.

Nicméně před tím, než budou astronauti do vesmíru vysláni, SpaceX bude muset provést zkušební lety. Přistávací modul vyšle na Měsíc nejdřív prázdný, bez posádky. Až po jeho bezpečném ověření v něm budou moci cestovat lidé.
Do budoucna si NASA klade za cíl vytvořit pravidelnou dopravní linku na Měsíc, k jejímu zrealizování opět plánuje využít soukromých firem. Na projekt proběhne samostatné výběrové řízení, nicméně to ještě zdaleka není v plánu. Hlavním cílem je momentálně projekt Artemis.
Zdroj: www.reuters.com
Foto: Getty images