Trénování systémů strojového učení se začíná věnovat i společnost Meta

Meta je nejnovější technologickou společností, která postavila „superpočítač umělé inteligence“. Jedná se o vysokorychlostní počítač určený k trénování systémů strojového učení. Společnost tvrdí, že její nový AI Research SuperCluster (RSC) již nyní patří mezi nejrychlejší stroje tohoto typu a po úplném dokončení bude nejrychlejší na světě. To je plánováno na polovinu roku 2022.

„Společnost Meta vyvinula něco, co považujeme za nejrychlejší superpočítač umělé inteligence na světě. Říkáme mu RSC jako AI Research SuperCluster a bude dokončen ještě letos.“

Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta

Výzkum umělé inteligence má pro společnosti, jako je Meta, naprosto zásadní význam. Konkurenti jako Microsoft a Nvidia již oznámili vlastní „superpočítače AI“. RSC se bude používat k trénování řady systémů napříč firmami společnosti Meta. Bude je jednat o algoritmy pro moderování obsahu, které se používají k odhalování nenávistných projevů na Facebooku a Instagramu, i funkce rozšířené reality, které budou jednou k dispozici v budoucím hardwaru pro rozšířenou realitu. RSC bude Meta používat v návrzích pro metaverse. Tu lze definovat jako propojenou řadu virtuálních prostorů, od kanceláří po online arény.

Vývoj „superpočítače AI“

Práce na RSC začaly před rokem a půl. Inženýři společnosti Meta navrhovali všechny systémy stroje (chlazení, napájení, sítě a kabeláž) zcela od nuly. První fáze RSC je již v provozu a skládá se ze 760 systémů Nvidia GGX A100 obsahujících 6 080 připojených grafických procesorů. Tento procesor je obzvláště dobrý při řešení problémů strojového učení. Dle společnosti Meta RSC již nyní poskytuje až dvacetkrát vyšší výkon při řešení standardních výzkumných úloh strojového učení.

V polovině roku 2022 bude superpočítač dokončen, bude obsahovat 16 000 GPU a dokáže trénovat systémy umělé inteligence s více než bilionem parametrů. Pro srovnání, verze superpočítače od Microsoftu ve spojení s výzkumným centrem OpenAI, obsahuje pouze 10 000 GPU.

Co je to superpočítač umělé inteligence?

Takový počítač má blíže k datovému centru k běžnému počítači. Spoléhají na velké množství vzájemně propojených procesorů, které si závratnou rychlostí vyměňují informace. Superpočítače určené ke strojovému učení vyžadují nižší přesnost, a proto mohou provádět více výpočtů za sekundu než jiné superpočítače.

Source
The VergeFoto: Unsplash
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close