Biologicky rozložitelný plast odolává překvapivě vysokým teplotám

Japonští vědci dali zrod plastu, který vyniká vysokou teplotní odolností. Zajímavé je, že je vyroben z přírodních zdrojů. Nejenže je plast biologicky degradovatelný, ale může v mnoha aspektech směle konkurovat konvenčním plastům. Jejich práce, která vedla k výrobě prototypu, byla publikována v časopise Advanced Sustainable Systems.

Výroba takových plastů by mohla nejen omezit naši závislost na fosilních palivech, které je zároveň potřeba rafinovat, ale vést k výrobě materiálů, které jsou šetrnější pro životní prostředí. Doposud vyvinuté bioplasty na bázi alifatických polymerů však nenabízely dostatečné vlastnosti, jako nedegradovatelné. Japonský tým se proto zaměřil na jednu z důležitých charakteristik, tedy stabilitu při vysokých teplotách.

Výzkumný tým, složený z vědců z Japan Advanced Institute of Science and Technology a University of Tokyo nalezli klíčovou sloučeninu v tzv. sulfátovém procesu, neboli procesu přeměny dřeva na buničinu, jenž je nejčastějším zdrojem pro výrobu papíru. Finální produkt byl derivátem dvou aromatických molekul, zvaných AHBA (kyselina 3‐amino‐4‐hydroxybenzoová) a ABA (kyselina 4-aminobenzoová).

Tyto látky byly spolu s dalšími nadprodukovány v rekombinantních mikroorganismech a přeměněny na polymer DABA (kyselinu 3,4-diaminobenzoovou). Z té byl následně vytvořen termorezistentní film. Konečným výrobkem, lehký organický plast, odolal při testech teplotám přes 740°C. Tým věří, že by tato technika mohla být rovněž přizpůsobena i alternativním typům plastů, čímž by se zvýšila jejich odolnost.

Originální publikace: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adsu.202000193

Zdroj titulní fotografie: Krizjohn, Unsplash

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close