ČEZ postavil plovoucí solární elektrárnu

Budování bezemisních zdrojů energie se velkým trendem současné doby. Jinak k tomu nepřistupuje ani společnost ČEZ. Ta vybudovala na horní nádrži přečerpávací elektrárny Štěchovice menší solární elektrárnu.

Pilotní projekt s panely o celkovém výkonu 22 kWp má přinést informace o tom, jak bude celý koncept reagovat v podmínkách přečerpávací elektrárny. V létě by se pak park měl rozrůst o další panely s celkovým výkonem 100 kWp. Celá nádrž by dle slov ČEZu mohla pojmout panely dohromady o výkonu až 2,5 MW. Společnost ČEZ se chce aktivně podílet na přechodu České republiky k bezemisní energetice a plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6 GW.

Fotovoltaické elektrárny na vodě mohou mít velkou budoucnost

Celá soustava je položena na více než 30 vzduchem plněných balónech. Proti působení okolních vlivů, jako zvedání hladiny nádrže, je ještě zajištěna pojezdovými ližinami připojeným ke stěnám nádrže. Solární záření pak zachytávají 4 řady monokrystalických fotovoltaických panelů.

Díky neustále se rozvíjejícím technologiím má fotovoltaika velkou budoucnost. Umístění na vhodné vodní plochy pak slibuje dobré výsledky. Pokud by se ukázalo, že toto řešení má smysl, během léta by došlo až k pětinásobnému rozšíření společně se začátkem dodávaní do rozvodné sítě.

Společnost ČEZ má v oblasti solární energetiky již dlouholeté zkušenosti. Svou první elektrárnu instaloval již před více než 20 lety. Elektrárna stále funguje na hřebenech Jeseníků, na vrcholku Mravenečník. Nejvyšších výkonů dosahuje v období od května do srpna. Ale i během sněhové vánice či mlhy dokáže stále vyrábět elektřinu, i když mnohem méně.

Jaderná a solární energie bok po boku

Prvním z nových velkých bezemisních projektů jsou solární panely na střeše parkovacích míst v areálu jaderné elektrárny Dukovany. Panely tak nezabírají žádnou zemědělskou půdu, ale pouze plochu střechy, která by jinak zůstala nevyužitá. Navíc jsou oboustranné, takže zachytávají i záření odražené od střech zaparkovaných aut. Díky tomu pokrývá, v závislosti na počasí, spotřebu zhruba 300 domácností. Celkově v České republice provozuje ČEZ solární elektrárny ve 12 lokalitách. Tyto zdroje pak pokryjí spotřebu až 40 000 domácností.

Source
emovio.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close