Chytré kamery Mobotix rozpoznají požár dřív než vypukne

Zamezení nebezpečným situacím dříve než nastanou a zachránit tak mnoho lidských životů a zabránit obrovským materiálním škodám. To si dala za cíl společnost Konica Minolta. Vyvinula kameru, která rozpozná potenciálně nebezpečné situace a díky strojovému učení a umělé inteligenci je dokáže sama vyhodnotit a zamezit škodám.

Dle průzkumu, který si nechala společnost vypracovat, dochází k nahlášení požáru ve firmách asi každých pět minut. Úspěšnost při hašení je ovšem pouze kolem 20 %. Problémem je, že člověk dokáže rozpoznat riziko požáru až ve chvíli, kdy vidí kouř nebo plameny.

Umělá inteligence rychlejší než operátor

Nová kamery Mobotix M73 a S74 dokážou sami vyhodnotit danou situaci a podle závažnosti jí vyřešit. Může jít o upozornění ostrahy, spuštění alarmu nebo vypnutí příslušného stroje. Mohou také disponovat až čtyřmi funkčními prvky zároveň. Kromě klasické kamery ještě, záznam zvukové stopy, termokamera a infračervený přísvit. Velkou výhodou je nezávislost kamer na centrálním řízení. Dokážou se rozhodovat autonomně díky strojovému učení a umělé inteligenci.

Díky detekci kouře, plamene a zabudované termokameře rozpozná zařízení místo nebo stroj, který se přehřívá dřív než lidské oko. A může jít skutečně o nepatrné zvýšení teploty. Kamery jsou tak vhodné nejen pro sledování vnitřních prostor, ale také těch venkovním jako jsou například skládky.

Detekce požáru je však pouze jednou z funkcí. Kamery dokážou také významně pomoct ke zefektivnění výroby. Jelikož velké problémy mohou způsobit i neplánované odstávky strojů, ale i tomu dokáže umělá inteligence zabránit. Systém pozná, pokud se stroj jen lehce přehřívá a umí ho včas vypnout. Analýzou zachycených dat potom může firma předejít dlouhodobým neplánovaným odstávkám.

Mimo jiné dokážou kamery také monitorovat pohyb osob. Lze tak zabránit vniknutí nepovolaných osob do objektů případně upozornit zaměstnance, pokud se budou pohybovat v místech, kde nemají a mohli by zde přijít k úrazu. Termokamera je tak citlivá, že rozpozná i zapálenou cigaretu. Lze tak kontrolovat i místa se zákazem kouření.

Tyto kamery nacházejí své využití né jen ve výrobních a průmyslových závodech, ale může jít i o jiná odvětví jako například kontrola vozového parku nebo úpravy marketingových strategii na základě zákaznického chování.

Source
Unsplashtechnickytydenik.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close