Ve středu zamíří loď Dragon znovu k Mezinárodní vesmírné stanici

SpaceX se ve spolupráci s NASA ve středu 3. listopadu chystá na vypuštění Falconu 9 s třetí posádkou na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na palubě lodi Dragon. Start proběhne z historického vzletového komplexu 39A (LC-39A) v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Start je plánován na 1:10 v noci, v České republice bude v tu dobu 6:10 ráno. Pokud by vzlet z nějakého důvodu neproběhl, druhá možnost je plánována na čtvrtek 0:47 v noci (5:57 ráno v České republice). Možnost sledovat průběh bude například přímo na stránkách SpaceX a vysílání bude spuštěno již přibližně čtyři hodiny před startem.

Posádka lodi

Mise se účastní čtyři astronauti, z nichž tři za NASA a jeden za Evropskou vesmírnou agenturu (ESA). Jedním z astronautů je i mladá žena Kayla Barron. Jedná se o její první misi po dvouletém výcviku jako kandidátky na astronauta. Do NASA se přidala v srpnu 2017 po sedmileté službě u námořnictva.

Jedná se o pátý vesmírný let s lidskou posádkou, který SpaceX zahájila od května 2020.

Kosmická loď Dragon

Loď Dragon byla vyvinuta za účelem dopravy lidí a nákladu do vesmíru. Doposud s tímto typem bylo provedeno třicet startů, z nichž dvanáct bylo opakovaných. Dvacet sedm krát navštívila tato vesmírná loď Mezinárodní vesmírnou stanici.

Dragon dokáže pojmout až sedm pasažérů a dopravit je na oběžnou dráhu a ještě dál. Jedná se nyní o jedinou loď, která je schopná přivážet náklad také zpět na Zemi. Měří osm metrů, je čtyři metry široká a uvnitř nabízí astronautům prostor 9 metrů krychlových. Při vzletu dokáže unést až šest tun nákladu, při cestě zpět pouze tři tuny. „Kufr“ kosmické lodi má rozměr 37 metrů krychlových.

Mise: K vesmírné stanici

Při letu k Mezinárodní vesmírné stanici provede Dragon sérii „výbuchů“, které poslouží k přiblížení lodi ke stanici. Poté již provede jen dokovací manévry, které budou následovány natlakováním vestibulu, otevřením poklopu a vstupem posádky na vesmírnou stanici.

Source
SpaceXNASAUnsplash
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close