Jaká bude budoucnost autonomního vozidla Apple Car?

Kromě mnoha jiných, se i americká společnost Apple věnuje oblasti autonomních vozidel. Bohužel mnoho bližších informací tato společnost k projektu nepodává. Obecně se pro projekt vžil název Apple Car.

Některé zdroje udávají, že se vývoj začíná urychlovat a výroba by mohla započít v roce 2022. To je o něco dříve než bylo očekáváno. Panoval názor, že by vozidlo mohlo vyjet mezi roky 2024 a 2025. Vývoj již nyní trvá nezvykle dlouho oproti jiným Apple produktům. Například první iPhone byl vyvíjen pouze 3 roky. Na automobilu, který nepotřebuje řidiče se nyní pracuje již 8 let.

Komplikace ve vedení

Za dlouhou dobu vývoje se ve vedení projektu vystřídalo mnoho ředitelů z různých oblastí. Jako první se projektu chopil v roce 2014 Steve Zadesky. Původně zastával post inženýra automobilky Ford a poté se přesunul k vývoji produktů iPhone a iPod. Dále se na místech střídali lidé jako Dan Ricco a Bob Mansfield. Od roku 2018 až do září letošního roku projektu velel Doug Field, bývalý výkonný ředitel Tesly. Jako poslední projekt vede Kevin Lynch. Ten má zase zkušenosti z oblasti softwaru.

Vzhledem k nedostatku informací je také možné, že se projekt bude směřovat úplně jiným směrem. Je možné, že místo celého automobilu půjde pouze o nadstavbu, která bude aplikována do autonomních vozů jiných automobilek.

Panu Lynchovi se údajně jako lídrovi podařilo přimět tým, též přezdívaný Special Projects Group, k urychlení prací a představení konceptu již v roce 2025. Tempo ovšem nabralo takových otáček, že se spekuluje o představení již v roce 2022.

Na druhou stranu bohužel firmu opouští mnoho klíčových osob. Začátkem letošního roku opustili firmu Dave Scott, Jaime Waydo, Dave Rosenthal, Benjamin Lyon a také Michael Schwetkusch. Kromě manažerů odešlo i mnoho klíčových inženýrů, kteří se zaměřovali na oblasti baterií nebo senzorů. Ti se často připojili k různým start-upům zaměřených například na létající automobily.

Je tak jen otázkou, zda projekt pod vedením již pátého šéfa dospěje do cíle nebo se cíle a finance začnou ubírat jiným směrem.

Source
emovio.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close