Ford bude do roku 2030 vyrábět v Evropě pouze elektromobily

Automobilka Ford slíbila, že do roku 2026 bude v Evropě prodávat všechny své modely pouze na elektrický nebo hybridní pohon. Plné elektrifikace bychom se měli dočkat v roce 2030. Jedná se o jednu z nejagresivnějších politik elektrického pohonu napříč největšími automobilkami. Rovněž počítá, že elektrický pohon budou mít v roce 2030 dvě třetiny její celosvětové produkce.

Součástí procesu je vysoká investice do továrny firmy sídlící v Kolíně nad Rýnem v hodnotě 1 miliardy dolarů. Během dvou let by zde měla být firma schopna produkovat pouze elektrické vozy. Jedná se o část obří investice v hodnotě 29 miliard dolarů, která by měla podpořit celosvětovou produkci elektrických a autonomních vozidel. „Chceme vidět Evropu plně elektrickou,“ sebevědomě prohlašuje prezident Fordu pro Evropu, Stuart Rowley.

„Budeme nabízet rozsáhlé portfolium elektrických modelů, které umožní našim zákazníkům vydat se směrem budoucnosti, kterou elektrický pohon bezpochyby je. Už teď je to možné s naším plně elektrickým modelem Mustang Mach-E,“ stojí v oficiálním prohlášení.

Ford svou politikou následuje další výrobce automobilů. Volkswagen slibuje výrobu 1,5 milionu svých aut čistě elektrických do roku 2025. Mercedes-Benz plánuje vytvořit šest nových plně elektrických modelů v následujících letech.

Škrty nahrazeny investicemi

Zatímco firma investuje do své továrny v Kolíně, ve všech ostatních pobočkách v Evropě snižuje nákldy. Současně s tím propustila 10 000 svých zaměstnanců. Ford se i díky těmto škrtům vrátil na konci minulého roku znovu do zisku.

Zdá se, že všechny škrty, které společnost udělal jsou minulostí a nadále se bude firma soustředit na další investice. „Oznámení o přerodu továrny v Kolíně, domovu našich automobilů v Evropě, je jedním z nejsignifikantnějších kroků, které jsme udělaly za několik posledních desetiletí,“ potvrzuje Stuart Rowley. Můžeme se tak těšit na zcela nový přístup Fordu k vývoji svých automobilů. „Rozhodnutí udělat v Kolíně centrální továrnu Fordu pro Evropu čistě pro elektrická vozidla je důležitým impulsem pro naše zaměstnance,“ dodává Martin Hennig, předseda General Works Council pro Ford-Werke GmbH. V následujících měsících automobilka poskytne další informace o nových vozidlech.

Zdroj: https://media.ford.com/content/fordmedia/
Foto: Unsplash

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close