Umělá inteligence učí roboty ve skladech citlivějším pohybům

Vzhledem k restrikcím spojených s koronavirovou pandemií se nakupování online rozmohlo za letošní rok více než kdykoli dříve. Prudce rostoucí poptávka po zboží ale přináší mnohým obchodníkům potíže, pokud mají zajistit bezpečné pracoviště, nejsou schopni vysílat objednávky včas.

Ve skladech stále pracují zejména lidé, roboti nejsou schopni dostatečně citlivě a plynule manipulovat s objekty. Proto výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkeley vytvořili nový software umělé inteligence, díky kterému roboti umí uchopit a přesunou předměty rychleji a plynuleji. Technologie je popsaná v časopise Science Robotics a video můžete zhlédnout zde.

Automatizace úkolů ve skladu může být náročná, protože spoustu pohybů, které přijdou lidem naprosto přirozené – např. kde uchopit předměty, nebo jak zkoordinovat rameno a zápěstí tak, abychom předměty přesunuli, jsou pro roboty obtížné. Navíc robotický pohyb bývá trhavý, což může zvýšit riziko poškození jak produktů, tak robotů.

Hlavní autor studie Ken Goldberg řekl: „Sklady pořád provozují především lidé, protože pro roboty je stále velmi obtížné spolehlivě uchopit mnoho různých předmětů. Na automobilové montážní lince roboti opakují stále stejný pohyb, ty automatizovat lze. Jenže ve skladišti je každá objednávka jiná.“

Neuronová síť, kterou výzkumníci vymysleli, pomůže robotům učit se na zákl. příkladů. Roboti na jejich základě mohou generalizovat své pohyby a opakovat je na podobných předmětech. Nicméně toto generalizování není úplně přesné. Přibližné pohyby, které se roboti učí pomocí neuronové sítě, lze ale poté optimalizovat pomocí plánovače pohybu.

„Neuronové síti trvá výpočet přibližného pohybu jen několik milisekund. Je to velmi rychlé, ale nepřesné. Nicméně pokud tyto přibližné pohyby vložíme do plánovače pohybu, potřebuje už jen několik iterací k vypočtení konečného pohybu. Tím, že výzkumníci zkombinovali neuronové sítě spolu s plánovačem, zkrátili dobu výpočtu z původních 29 sekund jen na 80 milisekund.

Goldberg předpokládá, že tento výzkum výrazně pomohl v tom, aby byli roboti v příštích několika letech zakomponováni do výpomoci ve skladech.

„Nákup potravin, léků, oděvů a mnoha dalších věci se v důsledku pandemie COVID-19 změnil a myslím si, že tento způsob nakupování přetrvá i po skončení pandemie. Je to nová vzrušující příležitost pro roboty, aby fungovali jako výpomoc lidským pracovníkům.“

Zdroj: www.sciencedaily.com
Obrázek: EHSToday

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close