Velkoformátová 3D tiskárna Kreator dokáže tisknout na ploše 2 x 1,8 metru

Společnost CMS Advanced Materials Technology, lídr v oblasti CNC strojů pro zpracování kompozitních materiálů, začala v roce 2018 ve spolupráci s prestižním německým Fraunhoferovým institutem vyvíjet originální řešení LFAM (Large Format Additive Manufacturing) pro zvýšení konkurenceschopnosti v odvětví aditivní výroby. Finální produkt byl nazván Kreator, pravděpodobně díky širokým možnostem výroby.

Aditivní výroba

Aditivní výrobu lze definovat jako postup, při kterém dochází ke kontrolovanému přidávání materiálu, čímž je dosaženo výsledného výrobku. Takto zpracovávat lze materiály, které lze roztavit, takže se jedná o kovy, plasty a sklo. Kromě 3D tisku se sem řadí odlévání a slévání.

Hybridní systém Kreator pro aditivní výrobu a obrábění

Stroj firmy CMS funguje na podobném principu jako domácí 3D tiskárny. Je postaven na kompletní integraci obráběcího stroje a velkoformátové 3D tiskárny. K vidění byl například na celosvětovém veletrhu aditivní výroby Formnextve Frankfurtu nad Mohanem.

Vystavený CMS Kreator na veletrhu Formnext při tisku
Zdroj: Pavla Pölzerová

Konkurenční výhody

Pro změnu nástroje není třeba žádných manuálních zásahů. Výtisk tak lze ihned upravovat obráběcí technologií. Oproti konkurentům je spotřeba granulátu až pětkrát nižší. Výroba je jednodušší než velkoformátové FDM, používá nižší počet dílů a konkuruje i nižší cenou.

Velkoformátový 3D tisk

Hlavní surovinou je termoplastický polymer ve formě granulátu, který běžné slouží pro výrobu filamentu do domácích 3D tiskáren.

Tisk probíhá pomocí jedno-šnekového extruderu, ve kterém se granulát roztaví. Tento extruder se pohybuje pomocí os obráběcího stroje. Roztavený granulát vychází ve vrstvách, které se plastikují a vytváří jeden kus. Je možné tisknout různé materiály, například PET nebo ABS doplněné o karbonová vlákna nebo sklo pro vyšší pevnost.

Maximální využitelná tisková plocha je 2 x 1,8 metru a 0,8 metru do výšky. Rychlost tisku lze nastavit až na 16 metrů za minutu a maximální flow je 7 kilogramů na hodinu. V blízké době by měl být možný upgrade na flow 20 kilogramů za hodinu. U běžné tiskárny se hodnoty pohybují v centimetrech a gramech, takže rozdíl je opravdu enormní.

Možnosti aplikace výrobků
Zdroj: CMS Kreator

Source
CMS KreatorCMS Kreator dokumentace
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close