Efektivní chlazení elektroniky pomocí trubek obohacených o grafen

Výzkumníci z Chalmers University of Technology zjistili, že tepelné trubky obohacené o grafen mohou vyřešit problém s chlazením elektroniky a energetických systémů používaných v letectví, datových centrech apod.

Johan Liu říká: „Pro chlazení elektroniky jsou tepelné trubky jedním z nejefektivnějších řešení, protože umí přenášet teplo na velkou vzdálenost.“

Aby elektronika i datová centra fungovala správně, musí být efektivně chlazeny. Tepelné trubky obohacené o grafen mohou tento problém vyřešit. V současné době jsou tepelné trubky vyráběné zejm. z mědi, hliníku nebo jejich slitin. Tyto materiály ale mají poměrně velkou hustotu a jen omezenou přenosnost tepla. Do budoucna budou tyto trubky čelit v energetických zařízeních a datových centrech vážným výzvám.

Velká datová centra, která poskytují služby jako např. digitální bankovnictví, jsou energeticky velmi náročná a mají velký dopad na životní prostředí. Jejich emise jsou vyšší, než jaký má letecký průmysl. Snižování klimatické stopy tohoto odvětví je proto zásadní. Objevy výzkumníků by mohly významně snížit energetickou náročnost nejen v oblasti datových center, ale také v jiných oborech.

Tepelné trubky obohacené o grafen vykazují specifický koeficient tepelného přenosu, který je asi 3,5x lepší než u trubek na bázi mědi. Nová zjištění připravují půdu pro použití nového typu trubek v lehkých a velkokapacitních chladících zařízeních, které lze najít v letectví, automobilové elektronice, u notebooků, v datových centrech ale i u vesmírné elektroniky.

„Kondenzátorová část – studená část tepelných trubek, může být nahrazena chladičem nebo ventilátorem. Chlazení tak může být ještě efektivnější.“  

Nové trubky mají velké výhody a představují obrovský potenciál pro chlazení různých elektronických a energetických systémů zejména tam, kde je vyžadována nízká hmotnost materiálu a vysoká odolnost vůči korozi. Používat se mohou prakticky okamžitě.

Zdroj: www.sciencedaily.com
Obrázky: Chalmers University, Siemens

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close