Technologie

Čína dohání USA v technologickém pokroku

Skupinka čtyř akademiků z Harvardovy univerzity vytvořila koncem roku 2021 dokument, ve kterém se zaměřila na technologické pokroky v Číně a Americe. Práce nese název „Velké technologické soupeření: Čína vs. USA“ a cílí na klíčové technologie, které budou v 21. století určovat podobu světa. Ve studii byly srovnávání technologičtí giganti Čína a USA.

Technologie označené za klíčové pro toto století

  • Umělá inteligence
  • 5G sítě
  • Kvantová informatika
  • Polovodiče
  • Biotechnologie
  • Obnovitelné zdroje energie

Ze studie vyplývá, že již ve dvou oblastech má Čína navrch. Jsou to 5G sítě a kvantové počítače. V dalších oblastech hrozí, že USA přijde o vedení během dalších deseti let.

Americké predikce se nenaplnily

Studie z Harvardu navazuje na report americké Národní akademie vědy, techniky a medicíny z roku 1999. Ten předpovídal světu s přelomem tisíciletí obrovský technologický rozmach. V čele všech těchto změn měly stát Spojené státy americké, které byly v té době lídrem pokročilých technologií.

Současně to však vypadá, že se predikce nenaplní. Čína byla původně považována za malou konkurenci s velkou populací a malým hrubým domácím produktem. Už v roce 2010 se však ukázalo, že Čína dokáže vyrábět i své kvalitní a pokročilé výrobky.

Čína také začala zakládat po celém světě nadnárodní společnosti, které postupně konkurují těm západním v celé řadě oborů. Šlo o čipy, fotovoltaiku nebo kvantové počítače. Díky centralizovanému vedení státu mají podniky přístup k vládním datům a jsou podporovány dotacemi. To jim umožňuje stát se lídry na trhu a dle predikcí se do roku 2025 vyrovnat Silicon Valley. Čínská vláda si je nutností technologického pokroku vědoma a své cíle zohledňuje i ve svém pětiletém plánu.

Lídr umělé inteligence

Čína se na vrchol technologií dostala hlavně díky zaměření na pokrok v oblasti umělé inteligence. Například v oblasti rozpoznávání řeči už čínské firmy porážejí ty americké. Tato situace je pro USA zcela nová. Dosud byla zvyklá být lídrem technologií. Jeden v autorů zprávy a bývalý ředitel Google varuje, že Washington musí urychleně reagovat. Jinak bude do roku 2030 USA soupeřit se zemí, která má větší ekonomiku, více výzkumu a silnější výpočetní infrastrukturu.

Pavel Šorf

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago