Technologie

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí jít nutně pouze o brýle. S podobným problémem se potýkají také plavecké brýle a masky nebo dokonce i čelní skla ultralehkých letadel. Každopádně ve všech případech je tato skutečnost minimálně nepříjemná. Často však může být i nebezpečná. Singapurští vědci z Nanyangské technologické univerzity však nejspíš našli trvalé řešení.

Klíčem je smáčivost

Kondenzaci teplejší páry na chladnějším skle bohužel nezabráníme. Čemu ovšem můžeme zabránit je tvorba kapiček, které následně zhoršují viditelnost. Tím, že se zvýší smáčivost skel se nevytvoří jednotlivé oddělené kapičky, ale slijí se v jednotný film. Superhydrofilní povrch tak vytváří průhlednou vrstvu.

Prvním krokem k dosažení těchto vlastností bylo zvýšení přilnavosti povrchu skla tak, aby se na něj nový povlak lépe přichytil. Toho vědci dosáhli nepatrným naleptáním ve speciální trubici se zředěnou kyslíkovou atmosférou, čímž se vytvořili reaktivní částice s jedním nepárovým elektronem – radikály. Poté už nezbývalo než nanést film oxidu křemičité a oxidu titaničitého pulzním laserem, který umožňuje dobře kontrolovat tloušťku nanášené vrstvičky, a zázrak byl na světě.

Trvalá a jasnější vrstva

Testy potvrdily velmi dobrou přilnavost a mechanickou odolnost nově aplikovaného filmu. Samozřejmě již delší dobu existují i různé spreje pro ošetření povrchu brýlí. Ty ovšem často nevydrží mytí a skla jsou také náchylnější k znečištění. Navíc aplikace nové technologie trvá okolo 60 minut, což jí dává velké naděje pro široké praktické využití. Pozorování vysokorychlostní kamerou také odhalilo, že rozprostření zkondenzované kapičky trvá 93 milisekund, což je rychlejší než mrknutí oka.

Kdo by měl strach o průzračnost takto ošetřených skel, tak ta nabízejí navíc zhruba o 4% lepší propustnost světla než běžné sklo a jsou také antireflexní. Sluneční svit navíc spustí jakýsi samočistící mechanismus. Oxid titaničitý pod UV zářením funguje jako katalyzátor rozkladu některých organických látek. Tato vlastnost se nazývá fotokatalytická degradace.

Pavel Šorf

Recent Posts

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago

Tondach přidal do nabídky nenápadné solární panely

S rostoucími cenami energie se zvyšuje poptávka po vlastních zdrojích. Nejjednodušším řešením jsou fotovoltaické panely,…

2 roky ago