Technologie

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze vzduchu. Zařízení pod názvem S.A.W.E.R prezentovali na výstavě EXPO v Dubaji. Na jeho vývoji se podíleli vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) a Fakulty strojní ČVUT v Praze. A jeho cílem je výroba vody v suchých oblastech.

S prvotním nápadem na tento projekt přišel novinář Jiří František Potužník, který se později stal také generálním komisařem ČR na výstavě. Z počátku se projekt zdál jako nerealizovatelný, ale po prvotních výpočtech došli výzkumníci k závěru, že by se zařízení zkonstruovat dalo. Nakonec i s tím, že by mohlo produkovat až 100 l denně v poušti a 500 l denně v Dubaji.

Od prvotních výpočtů se přešlo k samotné realizaci. Bylo však nutné vyřešit mnoho překážek. Konstruktéři museli zajistit dodávku potřebného vybavení, promyslet transport do SAE a zde také najít vhodné místo pro testování. I finální montáž probíhala až na místě. A to jednak kvůli snadnější přepravě, ale také kvůli nedostupnosti některých komponent v ČR.

Jak zařízení funguje?

Všechno potřebné vybavení se nachází ve dvou kontejnerech. V prvním leží energetické zázemí a ve druhém vzduchotechnická sorpční jednotka. Ostatně sorpce je základem celého procesu. Ta probíhá na výměníku ve tvaru kola, na kterém je povlak speciálního silikagelu. Na povlaku se zachytí molekuly vody a ty se potom zpětným zahřátím povlaku uvolní.

Získaná voda je však velmi podobná té dešťové a pro pití není zcela vhodná. Proto je součástí také mineralizační jednotka, která získanou vodu dostatečně obohatí o potřebné minerály.

Až třetí model do Dubaje

Po dlouhém testování a získávání zkušeností byla speciálně pro EXPO v Dubaji vyvinuta speciální jednotka. Ta byla propojena navíc s fotobioreaktorem, který vodu obohacoval o živiny potřebné při závlaze rostlin. Voda vyrobená jednotkou v Dubaji byla totiž používána pro závlahu místní flory.

Díky mnohem vyšší vlhkosti vzduchu v Dubaji než na poušti by stačila i jednotka s jednodušším systémem výroby vody. Cílem však bylo prezentovat sorpční technologii. Ta dokázala produkovat denně bez problému 500 l vody s maximem o objemu až 800 l.

Pavel Šorf

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

Tondach přidal do nabídky nenápadné solární panely

S rostoucími cenami energie se zvyšuje poptávka po vlastních zdrojích. Nejjednodušším řešením jsou fotovoltaické panely,…

2 roky ago