Čína dohání USA v technologickém pokroku

Skupinka čtyř akademiků z Harvardovy univerzity vytvořila koncem roku 2021 dokument, ve kterém se zaměřila na technologické pokroky v Číně a Americe. Práce nese název „Velké technologické soupeření: Čína vs. USA“ a cílí na klíčové technologie, které budou v 21. století určovat podobu světa. Ve studii byly srovnávání technologičtí giganti Čína a USA.

Technologie označené za klíčové pro toto století

  • Umělá inteligence
  • 5G sítě
  • Kvantová informatika
  • Polovodiče
  • Biotechnologie
  • Obnovitelné zdroje energie

Ze studie vyplývá, že již ve dvou oblastech má Čína navrch. Jsou to 5G sítě a kvantové počítače. V dalších oblastech hrozí, že USA přijde o vedení během dalších deseti let.

Americké predikce se nenaplnily

Studie z Harvardu navazuje na report americké Národní akademie vědy, techniky a medicíny z roku 1999. Ten předpovídal světu s přelomem tisíciletí obrovský technologický rozmach. V čele všech těchto změn měly stát Spojené státy americké, které byly v té době lídrem pokročilých technologií.

Současně to však vypadá, že se predikce nenaplní. Čína byla původně považována za malou konkurenci s velkou populací a malým hrubým domácím produktem. Už v roce 2010 se však ukázalo, že Čína dokáže vyrábět i své kvalitní a pokročilé výrobky.

Čína také začala zakládat po celém světě nadnárodní společnosti, které postupně konkurují těm západním v celé řadě oborů. Šlo o čipy, fotovoltaiku nebo kvantové počítače. Díky centralizovanému vedení státu mají podniky přístup k vládním datům a jsou podporovány dotacemi. To jim umožňuje stát se lídry na trhu a dle predikcí se do roku 2025 vyrovnat Silicon Valley. Čínská vláda si je nutností technologického pokroku vědoma a své cíle zohledňuje i ve svém pětiletém plánu.

Lídr umělé inteligence

Čína se na vrchol technologií dostala hlavně díky zaměření na pokrok v oblasti umělé inteligence. Například v oblasti rozpoznávání řeči už čínské firmy porážejí ty americké. Tato situace je pro USA zcela nová. Dosud byla zvyklá být lídrem technologií. Jeden v autorů zprávy a bývalý ředitel Google varuje, že Washington musí urychleně reagovat. Jinak bude do roku 2030 USA soupeřit se zemí, která má větší ekonomiku, více výzkumu a silnější výpočetní infrastrukturu.

Source
ČT 24unsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close