ŠKODA ENYAQ iV je nyní k vidění v Národním technickém muzeu

První plně elektrický vůz české automobilky ŠKODA se stal součástí sbírek Národního technického muzea v Praze. Doplňuje expozici milníků této české značky za 126 let její historie. Společnost mu například dělá vůz Laurin & Klement VOITURETTE B z roku 1906 darovaný před 86 lety spoluzakladatelem a vizionářem Václavem Klementem. Mimo to, Václav Klement Národnímu technickému muzeu daroval tři motocykly a podpořil stavbu nové budovy na Letné, kde ji najdeme dodnes.

Elektromobilní budoucnost ŠKODA AUTO

Dle člena představenstva ŠKODA AUTO se jedná o představení směru, kterým se automobilka bude do budoucna ubírat. Do roku 2030 chce vyrábět komponenty nebo samotné elektromobily ve třech českých závodech. První elektrifikované vozy ze závodu v Kvasinách vyjely v listopadu 2019, jednalo se o plug-in hybrid Superb iV. Ve stejné době byla v bratislavském závodě spuštěna výroba CITIGOe iV. Sériová výroba již plně elektrického modelu ŠKODA ENYAQ iV začala 25. listopadu 2020 v Mladé Boleslavi. ENYAQ vychází z modulární platformy MEB koncernu Volkswagen. 30. srpna 2021 sjel z mladoboleslavské linky “výroční” 100 000 vůz s označením iV, které najdeme na vozidlech vybavených částečným nebo plným elektrickým pohonem.

Kromě elektrických automobilů vyrábí automobilka ŠKODA AUTO v České republice také vysokonapěťové trakční akumulátory a počátkem příštího roku spustí výrobu baterií do platformy MEB. V rámci strategie rozvoje NEXL LEVEL – ŠKODA STRATEGY z roku 2020 je v plánu do roku 2030 začít vyrábět další tři plně elektrické modely, které by měly být cenově dostupnější než ENYAQ. Zároveň se do roku 2030 chce stát jednou z pěti nejprodávanějších značek automobilů v Evropě.

V závislosti na vývoji trhu by se do konce dekády měl v Evropě zvýšit podíl elektromobilů na 50 – 70 %. Do roku 2030 by se tak flotilové emise CO2 celé automobilky měly snížit o více než 50 %. Velký vliv na budoucí situaci s elektromobilitou v České republice budou mít postoje Evropské Unie.

Source
ŠKODA AUTO
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close