Kit společnosti Polaris Solutions učiní vojáky neviditelnými

Izraelská společnost Polaris Solutions se zabývá vývojem inovativních řešení pro přežití. Byla založena v roce 2009 v Casareji dvěma bývalými vojáky a zabývá se progresivními technologiemi využitelnými pro přežití v náročných podmínkách. Nyní představila ve spolupráci s izraelskou armádou novinku s názvem Kit 300. Jde o plachtu vyrobenou z high-tech materiálu využívajícího multispektrální techniku. Voják je tedy pod plachtou neviditelný, protože plachta maskuje ve spektru širším než je to viditelné.

Pokud jde o multispektrální technologii, tak ta není ničím novým. Již několik let ji vyrábějí a sami využívají naši polští sousedé. Svou síť pod názvem Berberys používají například pro skrytí statických bojových vozidel.

Izraelská firma se pyšní tím, že jejich technologie nemá ve světě obdobu. Samotná plachta je vyrobena ze speciálního termálního materiálu TVC, ten se skládá z kovů, polymerů a mikrovláken. Jedinečnost se skrývá v tom, že díky použitým technologiím je uživatel téměř neviditelný jak pouhým okem, tak i při sledování termovizí.

Myšlenka jít cestou vlastního řešení přišla již v roce 2006 během Libanonské války. Vojáci potřebovali lepší krytí před termovizemi a brýlemi s nočním viděním svých protivníků. Na základě toho o tři roky později Asafa Picciotta se svými spolubojovníky založil společnost Polaris Solutions.

Mnoho dalších praktických využití

Plachta nemusí sloužit nutně jen ke svému primárnímu účelu. Lze jí použít také jako dlahu pro zpevnění zlomené kosti nebo rovnou jako nosítka. Plachta je i vodotěsná, z čehož plyne možnost použití jako stanu nebo přikrývky, která umí i zajistit teplotní komfort. V neposlední řadě je také velmi skladná a lze ji snadno srolovat do batohu. Nechybí ani dvě různá zbarvení pro maskování v poušti nebo oblasti s hustou vegetací.

Kosmetický i oděvní průmysl

Svoje uplatnění našel tento materiál i v dalších průmyslových odvětvích. Oblečení z tohoto materiálu dokáže zakrýt třeba velké břicho. Na obličeji zase dokáže překrýt vrásky a jiné nedokonalosti.

Protože tato látka představuje velkou strategickou výhodu v boji a uplatnění nachází i v jiných směrech, mnoho firem se vývojem neviditelných materiálů zabývá a jejich vývoj stále kráčí kupředu. Podle zakladatele Picciotta bude trvat ještě pět až deset let než se odhalí a doladí případné nedostatky a materiál bude moct být sériově vyráběn.

Source
denik.czpolarissolutions.comUnsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close