Vyčištění města od „špačků“ pomocí učenlivých vran

Start-up ze Švédska cvičí divoké vrány, aby sbíraly nedopalky a drobný odpad ve městě. Tato metoda bude poprvé zkoušená ve městě Södertälje.

Městské nečistotě chce malá firmička pomoc pomocí nejinteligentnějších ptáků. Jsou totiž velmi učenlivý a inteligentní.

Firma chce demonstrovat problém, který spočívá ve velkém využívání spíše umělých „pomocníků“ i přestože máme na světě několik přírodních možností. Divoké vrány jde velmi jednoduše vycvičit poměrně složitým věcem jako je například právě sbírání menšího odpadu.

„Jsou to divocí ptáci, kteří se účastní dobrovolně,“ uvedl pro švédský zpravodajský server TT Christian Günther-Hanssen, zakladatel společnosti Corvid Cleaning, která za metodou stojí.

Levně vyčistit města od „špačků“ mají učenlivé vrány – emovio.cz

„Snadněji se učí a je také větší šance, že se chování naučit přímo jedna od druhé. Zároveň je zde nižší riziko, že omylem sežerou nějaké odpadky,“ dodává.

Nyní je metoda údajně připravena k plnému otestování. Projekt bude otestován ve městě Södertälje, kde budou vrány vypuštěny a bude se čekat zda metoda bude fungovat.

„Záleží na tom, zda se nám podaří najít v Södertälje místo, které bude fungovat s dávkovačem jídla, a pak jestli budou možnosti financování,“ řekl TT Tomas Thernström, který má na starosti nakládání s odpady.

Nadějný start-up

Tento start-up se netají s tím, že od tohoto projektu očekává hodně. Hlavně snížení financí na sběr a zpracování odpadu. Protože zde jsou náklady opravdu obrovské.

„Odhad nákladů na sběr nedopalků se dnes pohybuje kolem 80 öre a více za jeden nedopalek, někdo uvádí 2 koruny. Pokud by nedopalky sbíraly vrány, bylo by to možná 20 öre za nedopalek. Úspora pro obec závisí na tom, kolik nedopalků vrány posbírají,“ nechal se šéf švédského start-upu slyšet pro server TT.

Levně vyčistit města od „špačků“ mají učenlivé vrány – emovio.cz

Nejde zcela o originální nápad. V minulosti se o to pokusil francouzský zábavní park Puy du Fou. Ale očividně moc úspěšný tento projekt nebyl. Uvidíme zda tento start-up na tom bude lépe. Pokud ano, bude to skvělý způsob jak zajistit ve městech lepší prostředí. Což by chtěl snad každý stát a jak vidíme není to daleko.

Source
TEXT: emovio.cz FOTO: emovio.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close