Technologie

Firmě Walmart rozváží potraviny autonomní dodávky

Americký obchodní řetězec začal nově rozvážet potraviny autonomními nákladními vozidly. Hlavním cílem by mělo být zvýšení efektivity a kapacity.

Mají dva vozy, které jezdí nepřetržitě dvanáct hodiny denně. Jezdí zhruba po 12 kilometrové smyčce. Nesedí v nich žádný řidič. Vozy přepravují online objednávky potravin z distribučního centra Walmartu do nedalekého obchodu s potravinami Walmart Neighborhood Market v arkansaském Bentonville, kde má Walmart také své ústředí.

„Máme velkou radost z toho, že s firmou Gatik můžeme spolupracovat na tomto, svého druhu prvním projektu autonomní jízdy, díky naší spolupráci se společností Gatik jsme zjistili, že autonomní skříňové nákladní vozy skýtají na opakovatelných trasách mezi našimi obchody efektivní, bezpečné a udržitelné řešení přepravy zboží,“ říká viceprezident Walmartu.

Walmart testuje autonomní vozidla hlavně na modelu „hub and speak“. Podle Walmartu by mělo v budoucnu dojít k rozšíření této technologie v jejich firmách. Stroje by tak měly zajišťovat i mnohem složitější úkoly, které dnes plní zaměstnanci. Může to být například balení či nakládání zboží.

Nové technologie rozvážení převálcují ty staré

„Stará architektura doručování, kdy máte obří distribuční centrum vzdálené čtyři nebo pět hodin od koncového spotřebitele, už nefunguje. Potravinářské firmy jsou nuceny zřizovat tato distribuční centra blízko zákazníka, a jakmile se k zákazníkovi přiblížíte, musíte také zmenšit velikost svého skladu. A jak se velikost skladů zmenšuje, roste počet opakujících se jízd z distribučních středisek do koncových míst zásilek. Právě v tomto bodě se nyní nacházíme,“ dodává Gautam Narang.

Podle Naranga by po nasazení autonomních rozvážecích vozidel mohlo dojít také ke zlepšení situace s nedostatkem pracovních sil. Což je velký problém dnešní doby. Dalším pozitivem je snížení logistických nákladů až o třicet procent.

Toto řešení je výhodné nejen pro potravinářský průmysl, ale i pro mnoho dalších odvětví. „Toto řešení je vhodné pro různé dodavatelské řetězce, pro různé druhy logistiky. Nejde tedy jen o nedostatek pracovních sil, jde především o zvýšení efektivity a snížení provozních nákladů,“ uzavřel Gautam Narang.

Klára Tomsová

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago